İkinci öğretimde çalışanlara müjde

Eğitim-Bir-Sen’in danıştay’a açtığı dava, üniversitelerin ikinci öğretiminde çalışan personelin lehine sonuçlandı…

EĞİTİM .
ikinci öğretimde çalışanlara müjde

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), üniversitelerin ikinci öğretim yapılan birimlerinde fazla çalışma ücreti yönünden idari personele getirilen sınırlamaların iptali istemiyle açılan davada iptal kararı verildi. Mahkeme kararı doğrultusunda, üniversitelerin ikinci öğretim yapılan birimlerinde fazla çalışma ücreti ödenmesinde idari personel yönünden getirilen kısıtlama kaldırılmış olup fazla çalışma yaptırılan idari personelin tümüne ücret ödenecek.

SENDİKA İPTAL DAVASI AÇMIŞTI

Sendika, üniversitelerde ikinci öğretim yapılan birimlerde fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısını; ikinci öğretim yapılan birimlerin kadrolarında bulunanlar için, birim kadrolarında bulunan idari personel sayısının yüzde 30’u, diğer birimlerden görevlendirilenler için ise üniversite kadrolarında bulunan idari personel sayısının yüzde 10’u ile sınırlayan hükümlerin iptali talebiyle Danıştay’da dava açmıştı.

 

İŞTE DANIŞTAY’IN O KARARI

Danıştay 8. Dairesi, kararında, “Dava konusu Bakanlar Kurulu kararının dayanağı olan kanun maddelerinde Bakanlar Kurulu’na fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısına ilişkin bir düzenleme yapma yetkisi verilmediği ve anılan düzenleme ile davalı idarece fazla çalışma ücreti ödenebilecek personel sayısına bir sınırlama getirildiği görülmüş olup bu sınırlama nedeniyle fazla çalışma yaptığı hâlde fazla çalışmanın karşılığı olarak fazla çalışma ücreti alamayacak personelin durumunun ne olacağı konusunda davalı idare tarafından açıklık getirilmediği anlaşıldığından dava konusu Bakanlar Kurulu kararının bu kısmında hukuka uyarlık görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İkinci öğretimde çalışanlara müjde
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.