“Bu Kapatma Kararı Bir Skandal”

Üniversitelere kayıtların başladığı gün Hekimhan İlçesi’nde bulunan KYK yurdunun kapatıldığı bildirildi. Bu durumu Hekimhan’ın eğitimine vurulan darbe olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü Hekimhan’da ‘öğrenci yok’ diye yurdu kapatmak öğrencileri ve Hekimhan’ı cezalandırmaktır” dedi.

EĞİTİM .
“bu kapatma kararı bir skandal”

İddiaya göre, Hekimhan’daki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurdu “Öğrenci olmadığı” gerekçesiyle kapatıldı. Geçen yıl 115  öğrencinin kaldığı öğrenci yurdunda bu yıl  kayıtlı öğrenci sayısı 2’ye düştü. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yaz döneminde öğrencilerden yurt ücreti alınmaması kararının ardından, iddialara göre, Hekimhan’daki yurtta kalan  öğrencilerden yurt ücreti ödememeleri için kayıt sildirmeleri istendiği, 2 öğrenci dışında öğrencilerin idarenin isteğiyle kayıt sildirdiği belirtiliyor.KYK Genel Müdürlüğü tarafından da öğrencisi olmadığı için Hekimhan’daki yurdun kapatıldığı belirtiliyor.

BU YIL EN AZ 284 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

İnşaat, Madencilik ve Maden Çıkarma, Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Bölümlerinin yer aldığı Hekimhan’da bulunan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu’nda geçtiğimiz yıl 214 öğrencinin eğitim gördüğü, bu yıl mevcut öğrencilere ilave  İş Sağlığı ve Güvenliği  bölümüne 50 öğrenci, Yapı Denetimi bölümüne 20 öğrenci alacağı belirtiliyor. Meslek Yüksek Okulunda bu yıl yaklaşık 284 öğrencinin eğitim görmesi bekleniyor. Öğrencilerden yarısı Hekimhan’da bulunan KYK yurdunda barınıyordu.

YURT KAPANIRSA OKUL DA KAPANIR

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı hafta Hekimhan’da bulunan öğrenci yurdunun kapatılmasını ‘skandal’ olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Bir önceki yıl 115 öğrencinin barındığı yurtta bir anda 113 öğrencinin kayıt sildiğini söylemek ve bunu savunmak insanların aklıyla alay etmektir.Öğrencilerin yazın yurt ücreti ödememeleri için kayıt sildirdikleri bilinmesine rağmen yurdu kapatmak, okulu da kapatmak demektir. Barınacak yeri olmayan öğrenciler okuldan da kayıtlarını silecektir.1.sınıftan 2. Sınıfa geçen öğrenciler ve yeni kayıt yapan öğrenciler memleketlerinden Hekimhan’a döndüklerinde açıkta kalacak, barınma sorunu yaşanan Hekimhan ilçesinde yüzlerce öğrenci büyük bir problemle karşı karşıya kalacaktır” dedi.

HEKİMHAN DA CEZALANDIRILIYOR

Yurdu kapatmanın sadece öğrencileri değil Hekimhan’ı da cezalandırmak anlamına geldiğini belirten Ağbaba, “Yurtta kalan öğrenciler tüm ihtiyaçlarını Hekimhan esnafından karşılıyor. Terzisinden kuaförüne, marketinden kırtasiyeye Hekimhan’ın önemli bir gelir kaynağı elinden alınıyor.Tüm Türkiye’de üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözdüklerini söyleyenler, 300 e yakın öğrencinin eğitim gördüğü Hekimhan’da bırakın yurt kapasitesini artırmayı, olan yurdu kapatıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Yurdun tekrar açılması için Gençlik ve Spor Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşüp, yanlıştan dönülmesini isteyeceğim” dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git “Bu Kapatma Kararı Bir Skandal”
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.