81 ilde eğitim tarihi müzeleri açıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce, millî ve manevi değerleri benimseyen, geliştiren; müze ve anıtlar gibi sanat ve kültürel eserleri tanıyan, tarihini bilen ve beğeni duygusu gelişmiş bireylerin yetişmesi amacıyla 81 ilde il eğitim tarihi müzesi açıldı.

EĞİTİM .
81 ilde eğitim tarihi müzeleri açıldı

Millî Eğim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönergesi çerçevesinde her ilde açılan il eğitim tarihi müzelerinin, eğitim-öğretim amacıyla kullanılması planlanıyor. İl eğitim tarihi müzelerinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan objelerin yer aldığı doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait eğitim materyalleri sergileniyor.

Müzelerde yer alan eserlere ilişkin bugüne kadar 11 bin 119 obje kayıt altına alındı. Bu objelerin yüzde 35’ini ders araç gereçleri, yüzde 35´ini yazılı materyaller, yüzde 17’sini görsel materyaller ve kalan yüzde 13’ünü ise diğer materyaller oluşturuyor. Kayıt altına alınan objelerin tarihlerine bakıldığında yüzde 1,5’lik bölümünü 1800-1900 yıllarına ait, yüzde 36’lık bölümü 1900-1950 yıllarına ait, yüzde 50’lik bölümü 1950 yılı sonrasına ait, yüzde 12,5´lik bölümünü ise muhtelif tarihlere ait eserler oluşturuyor. İl eğitim tarihi müzeleri, okulların yaşayan ve etkin bir öğrenme alanı olarak faaliyet gösterirken bu müzelerin eğitim- öğretim amacıyla aktif kullanımı sağlanacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 81 ilde eğitim tarihi müzeleri açıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.