Öğretmenler de güncellenmeli

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), ‘Eğitimde Eşitlik ve Öğrenci Çıktılarını Geliştirmek İçin Öğretmenlere İmkân Vermek’ raporunu yayınladı. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin nasıl bir yön izlemesi gerektiğini ele alan raporda, teknolojiyle dönüşen dünyada öğretmenlerin yeni çözümlere ihtiyacı olduğu vurgulandı.

EĞİTİM .
öğretmenler de güncellenmeli

 Değişime adaptasyonun öncelikli olduğu belirtilen rapordaki tespitler şöyle:

TEKNOLOJİ DÜNYAYI DA EĞİTİMİ DE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Öğrencilerin çıktılarını geliştirmek ve daha nitelikli bir eğitime kavuşmak için öğretmenler öncelikli olmalı. Öğretmenlerin bugünün kestirilemez talep ve mücadelelerine karşı yeni çözümlere ihtiyacı var. Eğitimciler teknolojiyle şekillendirilen bir dünyada öğrencilere farklı işlerde çalışabilecek ya da kendi işlerini yaratabilecek şekilde eğitim verebilmeli. Farklı kültürlerle uyum sağlayabilecek, kendilerine gelen bilginin kalitesinin ayrımını yapabilecek ve hayat boyu öğrenmeye açık öğrenciler yetiştirebilmesi için hazırlıklı olmaları gerekiyor.

Olumlu disiplin iklimi öğretmenler için çok değerli. Bu, öğrencilerin performanslarının artması ve sınıflarda iyi bir atmosferin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Son yıllarda birçok ülke, merkeziyetçi bir yapıdan uzaklaşarak okullara özerklik veriyor. Yüksek kalitede eğitimci ve yöneticilere sahip okullar, öğrencilerinin öğrenme ihtiyaçlarına zamanında cevap vererek öğretim programı, değerlendirme ve hesap verilebilirlik mekanizmalarını geliştirebiliyor. Fakat otonomiye sahip birçok okul her zaman bu denli verimli olamayabiliyor. Bu eğitim kurumlarının kendi sorumluluklarını sağlıklı şekilde kullanması gerekiyor. Öğrencilerinin performansları konusunda aile, yerel topluluklar ve eğitim otoritelerine karşı sorumluluklarının bilincinde olarak hareket etmeleri de bekleniyor.

YETENEKLİ EĞİTİMCİ TESPİT EDİLMELİ

Öğretmen adaylarına sunulan eğitim yüksek standartlarda olmalı. Eğitimci adayları seçilirken titizlikle hareket edilmesinin yanı sıra okullardaki hazırlık dönemlerinde profesyonel gelişimin sağlanarak, yetenekli eğitimcilerin tespit edilmesi de önem taşıyor.

Öğretmenlerin profesyonel gelişimlerinde diğer eğitimcilerle kurdukları ağlar göz ardı edilmemeli. Bunlar öğretmenlerin işbirliğiyle kendi pratiklerini geliştirmesinde büyük bir rol alıyor.-Hürriyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Öğretmenler de güncellenmeli
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.