Zorunlu Okul Değiştirmeye Dava

Türk Eğitim-Sen, 5 yılını dolduran okul müdürlerine uygulanan zorunlu yer değiştirme uygulamasına dava açtı.

EĞİTİM .
zorunlu okul değiştirmeye dava

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın 23 Haziran tarihinde yayımladığı zorunlu yer değiştirmeyle ilgili bir de genelgenin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştaya dava açtıklarını bildirdi.
Koncuk, açıklamasında, ''Okul müdürlerinin bilgisayar kurası ile atanması kariyer ve liyakat ilkelerinin çiğnenmesi anlamına da gelmektedir. Bugün okul müdürlerine yapılan haksızlık, yarın öğretmenlere ve diğer idarecilere yapılacaktır'' ifadesine yer verdi.
Yer değiştirmenin, isteğe bağlı bir tayin olmadığını, yönetmelik gereği resen yapılan bir işlem olduğunu belirten Koncuk, genelgedeki ''zorunlu yer değiştirmeler il içinde yapılacaktır'' hükmünün kazanılmış haklara saygı ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Koncuk, şunları kaydetti:

''Milli Eğitim Bakanlığı, 5 yıllık süre hesabında müdürlerin aleyhine uygulama getirmektedir. Sendikamız, rotasyon uygulamasını yargıya taşımıştır. Birçok yönüyle yanlış bir anlayışın ürünü olan bu uygulama mutlaka iptal edilmelidir. Adaletsiz bir anlayışla yapılacak rotasyon uygulaması yarardan çok zarar getirecek, birçok okul müdürü mağdur olacak, çalışkan müdürler adeta cezalandırılacak, başarılı müdürler küstürülecektir. Rotasyon uygulaması nedeniyle ortaya çıkacak keşmekeş ise Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu çok zor durumda bırakacaktır. Bu uygulamayla binlerce okul müdürünün yer değiştirmesi söz konusudur.''

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Zorunlu Okul Değiştirmeye Dava
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • YAMAN Cuma, 12:11

  İnşallah kısa sürede yargıdan döner. Çok geç kalmış bir dava. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Bir çok müdür yeni yerinde göreve başladı.
  Zorunlu yer değiştirmenia arkasında mevcut müdürlere karşı yapılmış bir art niyet yatmaktadır. Eğer art niyet olmasaydı, açıktan atamalardan önce yer değiştirmeler yapılır, boşalan yerler de açıktan atama yapılırdı.
  Bir de 7. maddesinin 4. fıkra uygulaması var. Sayın bakanın genelgesiyle açıktan atamalarda 7. maddenin 4. fıkrası uygulanırken, zorunlu yer değiştirmelerde, genel müdürün genelgesiyle bu maddenin uygulanması engellenmiştir.
  Aklı selim olan bir kemse bunda kasıt yoktur, diyemez.
 • sibel Pazar, 07:46

  rotasyon iyi çalışan müdürlere ceza,yan gelip yatan müdürlere ise ödül olmuştur.yan gelip yatan zaten gittiği yerde yine yatacaktır ama iyi müdür ise gittiği yerde duramayacak gittiği okulu da iyileştirecektir. böylece 5 yılda bir her okul iyileşecektir.bütün düşünce bu, yani çalışkan müdürlerin kullanılması...zaten bir müdürün okulunu, öğrencilerini, velilerini tanıması ancak 5 yıl, sonra noluyor hayda sen git şurayı da düzelt,bir okulda beş yıldır görevlendirme müdür olarak çalışan biri olarak eğer kadrolu olsaydım istifa ederdim ama tabiki yan gelip yatsaydım her aynı olurdu benim için....yan gelip yatanlar sevinin.....
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cuma, 6 Ağustos

 • kamuran ay Cuma, 01:07

  Eğitim -Bir-Sen ci sekreter yıllarca koltuğuna yapışmış ahkâm kesiyor. Üstelik MEB e rotasyonu uygulamazsan dava açarım diyor. Bunun neresi sendikacılık. İnsanları mağdur ederek mi bu işi yapacaksın. EĞİTİM BİRSENLİ MÜDÜRLER DAHA NE DURUYORUZ: HAYDİ İSTİFAYA...
 • mehmet Pazar, 09:07

  Okulu MEB yönetir. Siz de sanırsınız ki okulu müdür yönetir!... Değişiklik yararlıdır. Ancak rotasyon bir değişiklik değil bir kıyımdır. Hiç bir okul müdürü okulunda KRALLIK yapamaz. Sadece emirleri yerine getirir. Bakın bakalım çevrenize okulunda olumlu gelişmeyi kim sağlıyor. MEB’in emirlerini esnetemeyenler, harfiyen uygulayanlar... MEB ise KRAL benim hatırlatması yaparak işime karışmayın mesajı veriyor. Etyemez de işletme körlüğünden bahsediyor.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.