160 Ülkeden 80 Bin Öğrenci Sizi Bekliyor

Türkiye’de eğitim gören misafir öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilecek olan 8.Uluslararası Öğrenci Buluşması 33 ilde aynı anda başlıyor

EĞİTİM .
160 ülkeden 80 bin öğrenci sizi bekliyor

9 Mayıs Cumartesi günü şehir meydanlarında gerçekleştirilecek ve 3 gün sürecek buluşmada öğrenciler, kendi ülkelerinin kültür ve adetlerinden örnekler sergileyecekler. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop Uluslararası Öğrenci Buluşmasının farklı illerdeki açılışlarını gerçekleştirecek. Türkiye’de 160 ülkeden 80 bine yakın uluslararası öğrenci buluşturan programın finali 16 Mayıs Cumartesi günü Sinan Erdem Spor Salonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Dünyanın Rengi, Türkiye’nin Misafiri

Uluslararası öğrencilerin ülke tercihinde hızla yükselen Türkiye 2010 yılında sadece 17 bin misafir öğrenciye ev sahipliği yaparken bu sayı 2015 yılında 80 bini aştı. Şu anda ülkemizde 160 ayrı ülkeden gelen öğrenciler eğitim görüyor. Önümüzdeki 5 yılın sonunda ülkemizdeki misafir öğrenci sayısının 200 bine ulaşması bekleniyor. Dünyadaki 5 milyonu aşan uluslararası öğrencinin yaklaşık 800 bini ABD’de bulunuyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelerek ülkemizde eğitim gören öğrencilere rehberlik yapmak için kurulan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) birlikte organize ettiği ‘Uluslararası Öğrenci Buluşması’ Türkiye’nin 33 ayrı ilinde aynı günde başlayacak. 9 Mayıs Cumartesi günü şehir meydanlarında gerçekleştirilecek ve 3 gün sürecek buluşmada öğrenciler, ülkelerinin kültür ve adetlerinden örnekler sergileyecekler; yöresel lezzetleri, müzikleri, kıyafetleri, takıları ve eşyaları tanıtacaklar. ‘Dünyanın Rengi, Türkiye’nin Misafiri’ sloganıyla gerçekleştirilecek etkinliklerde kültürlerin farklılığına, barışa, dostluğa ve eğitime vurgular yapılacak.

Açılışları bakanlar yapacak

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, misafir öğrenci buluşmalarına ilginin her yıl arttığını ifade ederek “Bu seneki buluşmamıza 1 milyondan fazla ziyaretçi bekliyoruz. Geçen yıl 20 ilde yaptığımız etkinlikleri 33 ile çıkardık. Meydanlar rengarenk olacak” dedi.

Uluslararası Öğrenci Buluşmasına siyaset, kültür, medya dünyası da ilgi gösteriyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop Uluslararası Öğrenci Buluşmasının farklı illerdeki açılışlarını gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Misafir Öğrenciler ile buluşuyor

Misafir öğrenciler buluşmasının final programı 16 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecek.

İletişim: Nebi Urgancı 0532 635 57 17

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 160 Ülkeden 80 Bin Öğrenci Sizi Bekliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.