46.Ortaöğretim öğrencileri proje yarışması

Kayseri bölge sergisinde, lise öğrencilerinin geliştirdiği birbirinden ilginç 100 proje yer alıyor

EĞİTİM .
46.ortaöğretim öğrencileri proje yarışması

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Kayseri bölge sergisi açıldı.

TÜBİTAK Kayseri Bölge Koordinatörü Sabahattin Ünalan, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Süleyman Demirel Spor Salonu'ndaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, sergide, sosyal bilimler, fen ve mühendislik alanındaki 819 proje arasından seçilen 100 çalışmanın yer aldığını söyledi.

Ünalan, 7 ilden öğrencilerin katıldığı serginin 3 gün açık kalacağını, sergi sonunda yarışmanın Ankara'daki finali için 15 projenin belirleneceğini kaydetti.

ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Doğan da sergide, genç bilim adamı adaylarının projelerinin yer aldığını dile getirdi.

Türkiye çapında en az bir alanda birincilik beklediklerini ifade eden Doğan, sergiye katılan öğrenci ve öğretmenler ile velilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı.

Mekanik yokuş kalkış desteği

Sergide, lise ve dengi okul öğrencileri tarafından hazırlanan birbirinden ilginç projeler yer alıyor.

Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mehmet Kolatan'ın "Görme Engellilerin Önlerindeki Engele Çarpmalarını Önleyen Gözlük Projesi", Sivas Fen Lisesi öğrencileri Simge Gizem Çoban ve Betül Eylül Çiçekliyurt'un "Kafeinli Diş Macunu Projesi", Kayseri Ahmet Eren Anadolu Lisesi öğrencileri Sevim Budak ve Latife Beyzanur Börkü'nün "Deniz Kabuğuyla Fosfat Avı Projesi", Sivas İMKB Anadolu Lisesi öğrencisi Sefer Kılıç'ın "Parabolik Ayna Yardımıyla Ortam Isıtma Projesi" ve Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Salih Dinç'in "Yokuş Destek Sistemi Bulunmayan Araçlarda Mekanik Tasarımla Geri Kaçırmanın Engellenmesi Projesi", sergide dikkati çeken çalışmalar arasında yer alıyor.

"Görme Engellilerin Önlerindeki Engele Çarpmalarını Önleyen Gözlük Projesi"ne göre, yolda karşılaşılan engeller, gözlüğe yerleştirilen kızılötesi sensörler sayesinde algılanarak görme engelli birey, anlık olarak sesle uyarılıyor.

"Kafeinli Diş Macunu Projesi"nde ise ​macun içerisine katılan kafeinin ödem giderici özelliği sayesinde diş eti problemlerinin tedavisi amaçlanıyor.

"Deniz Kabuğuyla Fosfat Avı Projesi"ne göre, atık sulardaki fosfat, çeşitli boyutlarda kırılan deniz kabuklarıyla yüzde 98 oranında temizlenebiliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 46.Ortaöğretim öğrencileri proje yarışması
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.