Başarılı Öğretmene Ödül!..

MEB,'uzman' ve 'başöğretmen' olma kurallarını yeniden düzenliyor. İşte öğretmenlerin kademe atlamak için yapması gerekenler...

EĞİTİM .
başarılı öğretmene ödül!..

Meclis'e sevk edilen kanun tasarısı ile yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin sınav muafiyeti kaldırılıyor. Öğretmenlerin yüzde 10'unun başöğretmen, yüzde 20'sinin ise uzman öğretmen olabileceğine dair kontenjan sınırı da kaldırılıyor. Artık yazılı sınava ilave olarak lisans üstü eğitim durumu, sicil ve kıdemi ile bilimsel ve kültürel etkinliklerine verilecek puanlara göre öğretmenlere kontenjan sınırı olmadan doğrudan uzman veya başöğretmenlik unvanı verilecek. Uzman öğretmenler ilave 110, başöğretmenler ise 220 lira civarında ücret alıyor.

Kanun tasarısına göre yüksek lisans ve doktora yapanlar dahil uzman veya başöğretmen olmak isteyen tüm öğretmenler ÖSYM'nin yapacağı yazılı sınava girecek. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 alanlar başarılı sayılacak. Kontenjan sınırı kalktığı için puan barajının 60 yerine 70 puana yükseltildiği belirtilirken, başarılı olanlar yazılı sınav sonrasında ayrıca bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu değerlendirmede ÖSYM sınavından alınan puanın yüzde 50'si dikkate alınacak; kalan yüzde 50 ise öğretmenlerin öğrenim durumu, kıdem, sicil ve bilimsel çalışmalarına ayrılacak. Bu değerlendirme sonucunda 100 üzerinden 50'yi geçenler doğrudan uzman veya başöğretmen olacak.

Değerlendirmeye, Anayasa Mahkemesi eşitliğe aykırı bulduğu için, öğretmenlerin hizmet içi eğitim faaliyetleri dahil edilmeyecek. Bunun yerine öğretmenlerin 'bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerine' (yüzde 20) puan verilecek. Bunların içinde öğretmenlerin yazdığı kitaplar, katıldığı sportif etkinlikler, öğrencilerinin aldığı ödüller ve okul faaliyetleri gibi belgeli çalışmalar yer alacak. Değerlendirmede öğretmenlerin lisans üstü eğitim durumu etkili olacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Başarılı Öğretmene Ödül!..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.