Kadınlar da Başvursun!

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarına başvuru sayısındaki azlığını görünce hayal kırıklığı yaşadığını, çok olumsuz etkilendiğini söyledi.

EĞİTİM .
kadınlar da başvursun!

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bakanlık personelinin yarısını oluşturan kadın öğretmenlerin müdür ve müdür yardımcılığına başvurma konusunda geri kalmasıyla ilgili yaşadığı hayal kırıklığını ve eğitimle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Yükselme halbuki sınavla

Bakanlığımızın yaklaşık 750 bin kadrosu var. Bunun yarısını kadınların oluşturduğu bakanlıkta bir hayal kırıklığı yaşadım. Artık müdürlük gibi yükselmeler sınavla oluyor. Bu işi başlattığımızda çok umutluydum. Kadın öğretmenlerimizin daha çok başvuracağını düşünmüştüm. Ama büyük diyebileceğimiz bazı illerde dahi 3-5 başvuru olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşadım. Kadınlarımızın yönetici olma isteği yok maalesef. Kadınlarımız yönetici olarak başvurmuyorsa, siz ne yapabilirsiniz? Oysa ben kadınlarda yöneticilik hayalleri olsun beklerdim. Öğretmenlik tam bir kariyer mesleğidir ve bunun çabası içinde olmalıyız.”

“Öğretmeni kırsalda tutamıyoruz. Sistemin direği öğretmenler. Onlar olmadan eğitim olmaz. Böyle bir şey olduğunda öğretmenler de üzülmeli, hatta en fazla onlar üzülmeli.”

Bir ayda atama isteyen var

Geçen gün bir ilin valisi aradı, 100 küsur öğretmenden 66’sı eş tayini istemiş. Eylülde atadığımız öğretmenin ekimde tayin için torpil aradığına tanık oldum. Tayinler, atamalar artık eğitim takvimine bağlı, çok zorunlu haller dışında buna uygun davranmalılar.”

Öğrencilerin ciddi kilo sorunu var

Nimet Çubukçu, “Öğrencilerimizin gazlı içecekler, cips ve türevleri, mısır gevreği, yağlı gıdalar, et dahil kızartmalardan uzak durması için çabalıyoruz. Öğrencilerde ciddi kilo sorunu var. Kantinlere kısıtlama getireceğiz” dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kadınlar da Başvursun!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.