Öğretmen ve Öğrenciler 'Chat'te

MEB'den bir yenilik! MEB, öğretmenler ve öğrencilerin katılabileceği özel bir 'chat' sitesi hazırlıyor.

EĞİTİM .
öğretmen ve öğrenciler chatte

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin bilgilerini ve derslerle ilgili fikirlerini diğer öğretmenlerle paylaşabilmeleri için sanal forum kuruyor. MEB, öğretmenler ve öğrencilerin katılabileceği özel bir 'chat' internet sitesi hazırlıyor. Sistemle öğretmenler çeşitli illerdeki meslektaşlarıyla da sohbet edebilecek. Aynı branşlardaki öğretmenlerin yanı sıra ayrı branşlardaki öğretmenler de birbirleriyle iletişim kurabilecek.

SINIRLAR KALKIYOR

Öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerde sık sık bir araya geldiğini ifade eden Bakanlık yetkilileri de bu sistemle bunun her an zaman ve mekan sınırlaması olmadan mümkün olabileceğini söyledi. Kurulacak forumdan öğrenciler de kısıtlı oranlarda yararlanabilecekler. Öğrenciler, öğretmenlerin onay vermesi durumunda öğrenci öğretmenlerinden bilgi edinebilecek. Farklı illerdeki öğretmenlerden de görüş alabilecek. Öğrenciler, branş öğretmenleri tarafından eklenen yazı, makale gibi materyalleri de edinebilecek.

NİTELİK ARTARSA ÜRETİM DE ARTAR

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, projeye ilişkin şunları söyledi: 'İngiltere'deki uygulamaları göz önünde bulundurarak öğrencilerimiz için güzel şeyler yapmak istiyoruz. 1 milyondan fazla 2 yıllık okuldan mezun öğrenci var. Öğrencilerimizin yurtdışında olduğu gibi ders kredisini artırmayı ve üniversite mezunu olmalarını sağlayacağız. Bu öğrencilerin nitelikleri artırılırsa ülkemizin üretim gücü artar.'

MEZUNLARA MÜJDE

MYO'lerden mezun olup çalışmaya devam eden öğrenciler de 4 yıllık üniversite diploması alabilecek. Üniversite ile ilişkilendirilen öğrenciler tıpkı lisedekiler gibi proje derslerini verirlerse fakülte diploması alabilecek.

Okulda iş, işte okul

YÖK, daha önce METGEM (Bahçeşehir Üniversitesi Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Merkezi) tarafından uygulanmaya başlanan 'okulda iş, işte okul' projesini hayata geçiriyor. Ayrıca MYO mezunu öğrenciler bir taraftan çalışırken diğer yandan 4 yıllık fakülte mezunu olacak.
Projeye göre, Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olanlar çalışırken 4 yıllık fakülte mezunu olabilecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan 'Öğrenciler çalışırken üniversiteyle bağlantılı proje derslerini vererek fakülte bitirebilecekler. Bu projenin üzerinde özenle çalışıyoruz' diye konuştu. İngiltere'de olduğu gibi çalışarak okuma imkanı sağlayan bu projeye göre, MYO'da okuyan öğrencilerin ders kredileri hesaplanacak.

 Çalışırken ek kredi alan öğrenciye ayrıca üniversite proje dersleri verecek. Bu dersleri başarı ile geçen öğrenci lisans diploması alabilecek. Böylece öğrenci 4 yıllık fakülte hakkı elde etmiş olacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Öğretmen ve Öğrenciler 'Chat'te
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.