İşte çocukların ders çalışmama bahaneleri

Psikolojik Danışman Dr. Nevin Dölek çocukların ders çalışmama bahanelerini şöyle sıralıyor: "Ben akıllı değilim, öğretmen çok sıkıcı, çalışmaya vaktim yok..."

EĞİTİM .
işte çocukların ders çalışmama bahaneleri

Çalışmayı sevmeyen her insan gibi, başarılı olmayan her öğrencinin de mutlaka bunun için bir bahanesi olur. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Psikolojik Danışman Dr. Nevin Dölek, bazı derslerde başarı göstermeyen öğrencilerin çeşitli bahanelere sığındığı düşüncesinde. Dölek, “Ben akıllı değilim, çalışmaya vaktim yok, öğretmen çok sıkıcı demeyin, motive olup ders çalışın” dedi. Dölek’in önerileri şöyle:

Yüksek bir akademik başarı, beceri ve isteğin birleşimine dayanır. Beceri öğrenen kişinin kullandığı stratejilerin toplamıdır. İstek ise, başarmaya dair motivasyon ya da seçimdir. Öğrenciler sık sık hatalı bahanelerde bulunarak başarısızlığı seçerler. Örneğin, zayıf performanslarını kişisel, “Ben akıllı değilim”, “Çoktan seçmeli testlerde iyi yapamıyorum” ya da çevresel “Öğretmen çok sıkıcı” veya “Çalışmaya vaktim yok” gibi faktörlere yorar. Bu tür hatalı atıflar kötü performans için bahane halini alır ve tehlikelidir. Çünkü daha etkili olabilecek öğrenme yaklaşımlarını engeller.

BAHANELERİNİZİ FARK EDİN

Motivasyonunuzun ve performansınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. İlk olarak, kulladığınız bahaneleri fark etmeniz ve performansınızın tüm sorumluluğunu üstünüze alacak seçimleri yapmanız gerekiyor. Motivasyonunuzu arttıran ve sınırlayan şeyleri anlamalısınız. Vereceğiniz en mantıklı karar, derslerinize uygun biçimde hazırlanmanızı sağlayacak belirgin öğrenme stratejileri geliştirmek olmalı. En sık kullanılan ama etkili olmayan stratejiler, notları kopyalamak, tekrar tekrar okumak ve bilgiyi ezberlemektir. Daha aktif yöntemler ise, metni işaretlemek, daha yaratıcı biçimlerde düzenlemek, çalışma soru ve cevapları hazırlamak, sınav ya da dersin içeriğini tahmin etmeye çalışmak olabilir. Motivasyon arttıracak ikinci, daha kısa vadeli seçenek de kendi takviyenizi sağlamak için ders çalışmaktır. Başarmak için ne gerektiğine dair bir plan geliştirir ve bu plana bağlı kalırsanız kendinize bir ödül hazırlayabilirsiniz.

ENGELLERİN ÜSTESİNDEN GELİN

Motivasyon geliştirici başka önemli stratejiler de var. Bir strateji etkili çalışmayı engelleyecek bariyerler, örneğin hatalı atıflar, başarısız zaman planlaması vs. tanımlayıp bunların üstesinden gelmektir. En uyanık, sakin şartlar altında ve çalışmaktan alıkoyulamayacak durumda olduğunuz anlarda bilinçli olarak ders çalışmayı seçin. Tüm derslere ve tekrarlara katılabileceğiniz zaman planları hazırlayın. Günlük olmasa da en az haftada bir gün notları ve metinleri aktif olarak çalışın, ki böylece aklınızda bir temel oluşsun. Ders çalışmaya ayırdığınız zamanlara bağlı kalın, başkalarının kendi ertelemelerine sizi de çekme çabalarına direnin. Son olarak, sınavlara birkaç gün öncesinden hazır olun ki, bir gece önce çekici bir şey olursa rahatça katılabilin, hazır olduğunuzun bilinciyle rahat olun. Pek de iyi olmayan akademik başarı, düşük becerilere ve düşük isteğe bağlıdır. Hatalı atıflar (bahaneler) çoğunlukla etkili performansı engellese de, bunları kontrol etmek mümkün ve gereklidir. En önemlisi, şunları anlamaktır: Kendi performansınızdan kendiniz sorumlusunuz. Daha motive olmuş ve etkili bir öğrenci olmanın adımlarını kendiniz atabilirsiniz! 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte çocukların ders çalışmama bahaneleri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • öğretmen Nazlı Cumartesi, 09:51

  çocuklar ben bodrumun mutlu keçi ilkokulunda öğretmenlik yapıyorum. yukarıdaki bazı şeylere katılıyorum bazı şeylere katılmıyorum düzgün bir öğrenci olacaksan düzenli ve kendinizi sıkmadan ders çalışmanız gerekir
 • ahmet Çarşamba, 19:39

  çocuğunuz ders calışmazsa onları biraz korkutn
 • mlkpr8 Çarşamba, 18:22

  ama öğretmen konusu bir bahane değildir, bazı öğretmenler gerçekten çok gaddar davranıyor , misal benim kurs öğretmenim öğrencileri direk soruya kaldırıyor, başarılı olmanın yolu korkudan geçer biraz korkutalım falan diyor . ben de bu yüzden gitmek istemiyorum ama ailem zorluyor. ooffffff
 • RUKİYE KEKLİKCİ Salı, 19:04

  ANNE BABALAR SİZİN SAYENİZDE BUNLARI DA ÖĞRENDİ
 • özlem nur aydın Pazartesi, 22:09

  Ben bazen ders yapmamak için bahaneler uyduruyorum ama sonrada ders konusu gerçekten tekrar ediyorum

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.