MEB, puan ve sıralamaları açıklamayacak!

Mahkeme kararıyla geçen yıl SBS’ye giren öğrencilerin puanını yeniden hesaplayan Milli Eğitim Bakanlığı “velilerde kaygı oluşturmama” gerekçesiyle bu öğrencilerin yeni puanlarını ve başarı sıralarını açıklamama kararı aldı.

EĞİTİM .
meb, puan ve sıralamaları açıklamayacak!

Mahkeme kararıyla geçen yıl SBS'ye giren öğrencilerin puanını yeniden hesaplayan Milli Eğitim Bakanlığı "velilerde kaygı oluşturmama" gerekçesiyle bu öğrencilerin yeni puanlarını ve başarı sıralarını açıklamama kararı aldı. Yeni hesaplama ile daha üst puanlı bir okula girme hakkı kazanan 4 öğrencinin adı ise sır gibi saklanıyor.

Danıştay'ın 2013 yılında son kez yapılan ve 2 milyon 112 bin 604 öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerleştirme sonuçlarını iptal etmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz önceki gün reddedilmiş ve aynı gece 1.1milyon öğrencinin puanı tekrar hesaplanmıştı. Bu hesaplama sonucunda 4 öğrencinin puanının bir üst okula, 99 öğrencinin ise bir alt puanlı okula yettiği belirlenmişti.

'TÜM SIRALAMA DEĞİŞİR'

Memurlarnet'te yer alan habere göre sınav sonuçlarının yeniden hesaplanmasının ardından veli ve öğrencilerde, sonuçların yeniden ilan edileceği ve tümsıralamanın değişeceği algısı oluştu. MEB'e gelen telefon vemailerde veliler çocukları ile ilgili sıralamanın değişip değişmeyeceğini de sordu. Üst puanlı bir okulu hak eden 4 öğrencinin adını sır gibi saklayan bakanlık, velilerin sıralama değişecek algısı ile hareket etmemesi için puanları tekrar açıklamama kararı aldı.

Yeni hesaplamayla yerleştikleri okuldan bir alt tercihine yerleşebileceği tespit edilen 99 öğrenci demağdur edilmeyecek ve yerleştikleri okulda kalacak. Bakanlık yaptığı incelemelerde hak etmediği halde yanlışlık nedeniyle yüksek bir puanlı okula yerleştiği tespit edilen öğrencilerin okul kontenjanını dolduran son isimler olmadığını belirledi. Böylece 99 öğrencinin yüksek puanlı okulda eğitimalmasının bir alt puanlı okulda öğrenimgören öğrencilerin hakkını gasp etmediği tespiti yapıldı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git MEB, puan ve sıralamaları açıklamayacak!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.