Etüt merkezleri ücretsiz olarak faaliyet verecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı etüt merkezlerinin ücretsiz olmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerini söyledi.

EĞİTİM .
etüt merkezleri ücretsiz olarak faaliyet verecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Ankara'da düzenlenen "Milli Eğitim'de Neler Oluyor?" konulu panelde konuştu. Son günlerde yaşanan dershane tartışmalarına değinen Bakan Avcı, tüm taraflarla görüşmelerini sürdürdüklerini ifade etti.

Özel okula dönüşemeyecek dershanelerin akşam lisesi ya da halk eğitim merkezi olarak da değerlendirilebileceklerini belirten Avcı, bu tür bir dönüşümü isteyen dershanelere teşvik vereceklerini belirtti.

Okuma salonları ve etüt merkezlerinin kapatılacağına yönelik iddialara da cevap veren Avcı, okuma salonlarının kapatılmasını öngörmediklerini belirtti.

Üç tür etüt merkezi olduğuna dikkat çeken Bakan Avcı, bunlardan ilkinin çalışan anne-babaların küçük yaştaki çocuklarını gönderdikleri kreş benzeri işletmeler olduğunu söyledi. Avcı, ikinci etüt merkezinin ise bakanlık olarak kendileri tarafından özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde uyguladıkları, Kalkınma Bakanlığı'nın maddi destek sağladığı, ücretsiz hizmet veren merkezler olduğunu belirtti.

Üçüncü etüt merkezlerinin dershaneciliğin getirdiği külfetleri çözmek istemeyenler tarafından açıldığını, etüt merkezi adı altında dershanecilik yapıldığını söyleyen Bakan Avcı, bunların da ücretsiz olmak kaydı ile faaliyetlerine devam edebileceklerini ifade etti.

Dershanelerin kapatılması ile özellikle yoksul kesimlere yönelik fırsat eşitliği sağlamak için bir çalışma yürüteceğiniz anlaşılıyor, dershaneler telafi eğitimi verecek kurumlara dönüşebilir mi?" şeklindeki bir soruya Avcı, "Özel okula veya açık liseye dönüşmeye elverişli olmayan kurumların etüt merkezi olarak faaliyet gösterebileceklerini, bakanlık olarak bunlara öğrenci desteği sağlayacaklarını ve bu kurumları desteklemeyi vaad ettiklerini söyledi.

Trthaber

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Etüt merkezleri ücretsiz olarak faaliyet verecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.