Lazca eğitim talebi çok, öğretmen yok

Rize ve Artvin'de Lazca eğitim için 103 öğrenci başvurdu. 5 sınıf açıldı ancak öğretmensizlikten 3 sınıfta dersler boş geçiyor.

EĞİTİM .
lazca eğitim talebi çok, öğretmen yok

Safure Cantürk’ün haberi 

Anadilde eğitim tartışmaları "Kürtçe" üzerinden devam ederken Lazcada sessiz sedasız devrim yaşanıyor. Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması kararının hemen ardından 103 öğrenci yeni eğitim öğretim dönemi için ders başvurusu yaptı. Rize ve Artvin'de toplam 5 sınıf açıldı ama sınıfların 3'ünde öğretmensizlikten dersler boş geçiyor. Laz Enstitüsü Kurucu üyesi olan Matematik Öğretmeni Hasan Uzunhasanoğlu, "Devletin kabul ettiğine bürokrasi direniyor" dedi. Laz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun önderliğinde Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması için çalışma başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullar açılmadan kısa bir süre önce 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ilk kez 5 ve 6. sınıflarda Lazcayı seçmeli ders olarak kabul etti. 

103 ÖĞRENCİ LAZCAYI SEÇTİ 

Talim Terbiye Kurulu, Lazcanın okullarda seçmeli ders olarak okutulacağını son anda açıklamasına rağmen Rize, Artvin ve İstanbul'dan toplam 103 öğrenci dilekçe ile okullarına başvurdu. Rize Fındıklı'da 2 okul 4 sınıfta 78 öğrenci, Artvin Arhavi'de ise 13 öğrenci ile bir sınıf açıldı. Diğer öğrencilere ise her okulda 10 yeter sayısına ulaşılamadığı için sınıf açılmadı. 

KÜRTÇEDEN LAZCAYA ÇEVİRİ 

Öğretmen Uzunhasanoğlu, müfredat olmasına rağmen henüz ders kitabı yazım işlemlerinin bitmediğini belirterek, bu yıl, MEB onaylı Kürtçe ders kitabından yararlanacağını söyledi. Uzunhasanoğlu, "Kürtçe ders kitabını Lazcaya çevirdim. Boğaziçi Üniversitesi'nin seçmeli Lazca dersinin müfredatına da bakıyoruz ama bu tabii ortaokullar için ağır olur. Boğaziçi Üniversitesi'nden hocalarımız da ders kitabı yazımı için çalışmalar yürütüyor. Gelecek eğitim öğretim döneminde Lazca ders kitabı da olacak öğrenciler de" dedi. Matematik Öğretmeni Uzunhasanoğlu, Lazca öğretmenliği konusunda sıkıntı olmadığını ancak devletin kabul ettiğini henüz bürokrasinin uyum sağlayamadığını belirterek, "Ben matematik öğretmeniyim ancak Lazca gazetede makale yazıyorum. Şiirler yazıyorum. Laz diline ilişkin araştırmalar yapıyorum. Buna rağmen ilk başvurumda sertifika sordular. Resmen yeni kabul edilmiş bir dilin sertifikası olur mu?" diye konuştu.

Sabah 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Lazca eğitim talebi çok, öğretmen yok
Daha Fazlasına Bakın lazca
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.