Ege Üniversitesi'nde mescid provokasyonu

Yaklaşık 50 bin öğrencisi bulunan Ege Üniversitesi'nde yaşanan mescid krizi, marjinal grupların mescidin duvar ve perdelerine insan dışkısı sürmeleriyle had safhaya çıktı.

EĞİTİM .
ege üniversitesinde mescid provokasyonu

Kendilerine mescid diye bodrum katta mescide elverişsiz bir oda tahsis edilmesi sonrasında başlayan bu olaylar gerilimi iyice artırdı.        
 
Ege Üniversitesi'nde yıllardır verdikleri mücadele sonunda mescit sözü alan öğrenciler, geçtiğimiz günlerde kendilerine mescid olarak tahsis edilen yeri gördüklerinde şoke oldu. 50 bin öğrencisi olan üniversitede bodrum katta iöçinde durulamayacak şekilde bir yeri mescid olarak tahsis eden üniversite yönetimi, öğrencilerin şikayetlerini de dikkate almadı.

Skandallar zinciri de burada başladı. Kendilerine tahsis edilen 20-30 kişinin ancak sığabileceği yerin kendilerine yetmediğini belirten öğrenciler, yaptıkları şikayet sonrasında tacizlerle karşşılaşmaya başladı. Mescitte abdest alacak yer olmaması nedeniyle abdestlerini tuvalette alan öğrenciler, burada marjinal grupların tacizleriyle karşılaştı.

MESCİDİN DUVAR VE PERDELERİNE DIŞKI SÜRDÜLER

Bununla da yetinmeyen marjinal gruplar, kimsenin olmadığı sırada mescidin duvar ve perdelerine dışkı sürdüler. Ağır koku sonrasında durumu farkeden öğrenciler, durumu üniversite yönetimine bildirmelerine rağmen yine bir cevap alamadılar.

CUMA NAMAZINDAN POLİS EŞLİĞİNDE ÇIKABİLDİLER

Namaz kılan öğrencilere yapılan baskılar bununla da sınırlı kalmadı. Kıldıkları Cuma namazı sonrasında etrafı marjinal gruplarca sarılan öğrenciler, polis eşliğinde dışarı çıkabildiler.

HER AN OLAYLAR ÇIKABİLİR

Yaşanan bu duruma kayıtsız kalan üniversite yönetimini uyaran öğrenciler, sabırlarının taşmak üzere olduğunu belirtti. Milli Türk Talebe Birliği İzmir başkanlığında kurulan 25 tane sivil toplum temsilcilerinin içerisinde yer aldığı İzmir Üniversiteleri Öğrenci Platformu yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesi yönetiminin durumdan hiçbir rahatsızlık duymadığını açıkça belli ettiğini ve bu şekilde kavga ve kaos ortamına zemin hazırlandığına dikkat çekti.

Açıklamada şöyle denildi;

"Ege Üniversitesi'nde öğrenci olaylarının baş göstermemesi, öğrencilerin en doğal hakları olan ibadetlerini gönül rahatlığıyla yerine getirebilmeleri ve dinimize yapılan bu gibi saldırıların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bundan böyle doğabilecekher tür maddi ve manevi zarardan, şu ana dek hiçbir uyarımızı dikkate almayan ve tabiri caizse olaylara zemin hazırlayan üniversite yönetimi sorumludur. Tansiyonun yükselmesine binaen, olayların tırmanmaması için tüm öğrencilere itidal çağrısı yaparak, talebelerin çatışma ortamından kesinlikle uzak durmalarını ve kışkırtmalara gelmemelerini istiyoruz."

İŞTE ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI AÇIKLAMANIN TAMAMI...

"Ege Üniversitesi öğrencilerinin yoğun talepleri ve Cumhurbaşkanlığı'nın da desteğiyle yaklaşık 2 yıllık bir süreç sonucunda, bahar döneminde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde bir mescit açılmıştır. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde gösterilen, yaklaşık 50 bin öğrencisi bulunan Ege Üniversitesi'nin, sahip olduğu bunca olanağa rağmen öğrencilerine layık gördüğü mescit, bodrum katındaki izbe bir yerde tahsis edilen,ibadethane olmaya elverişsiz ve ancak 30 kişinin sığabileceği küçük bir oda olmuştur.

Arkadaşlarımız zaman zaman üniversite yönetimine, mescidin açıldığı yer itibariyle ibadet etmeye elverişli olmadığı, fakültenin aşırı sol ve bölücü propaganda yapan birtakım öğrenciler tarafından adeta işgal edilmiş bir yer olmasından dolayı endişelerini bildirmiş ve gerekli önlemin alınmasını talep etmiştir. Bu talep ve endişeler, Ege Üniversitesi yönetimince dikkate alınmamış ve bunun akabinde çeşitli olaylar vuku bulmuştur.

Öncelikle mescidin yerini gösteren duyurular okul içinde çeşitli panolara asılırken, marjinal gruplardan tehditler alınmış, duyurular ise kısa süre içinde bu gruplar tarafından sökülmüştür. Mescitte abdesthane olmaması nedeniyle abdestlerini mecburen üst kattaki tuvaletlerde alan arkadaşlarımız haksız söylemlere maruz kalmıştır. 25.03.2013 Pazartesi günü akıl almaz bir olay vuku bulmuş, ibadetlerini yerine getirmek üzere mescide giren arkadaşlarımızın ağır bir koku hissetmesi üzerine mescidin perdelerine dışkı sürüldüğü ortaya çıkmıştır.

Mescitteki perdelere dışkı sürülmesi yoluyla yapılan alçakça saldırıdan dolayı; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, YÖK, Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na gerekli başvurular yapılmış, gerekli önlemlerin alınması ve gerekli soruşturmanın yapılması talep edilmiştir. Bunu takiben İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na 28.03.2013 tarihinde suç duyurusunda bulunulmuştur. Bunca zaman geçmesine rağmen Ege Üniversitesi yönetiminden herhangi bir açıklama olmamış, herhangi bir soruşturma başlatılmamış, tam aksine Edebiyat Fakültesi genel sekreteri "Soruşturulacak bir konu yok" diyerek adeta olayı görmezden gelmiştir.

05.04.2013 günü mescitte kılınan cuma namazı sonrası talebeler dışarıya ancak polis kordonuyla çıkabilmiş, sonradan seccadeleri almak için mescide gelen bir arkadaşımız kalabalık bir grup tarafından darp edilmiştir. Aynı gün bu grubun başka öğrencileri de tartakladığı öğrenilmiştir. Akabinde 15.04.2013 Cumartesi günü Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda düzenlenen kutlu doğum programı, aşırı sol görüşlü öğrenciler tarafından basılarak öğrenciler yine tartaklanmıştır.

Dinimize karşı yapılan bu saldırılarla, ibadetini yapmak isteyen talebeler anayasal hakları ellerinden alınmak suretiyle baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılmaktadır.Ege Üniversitesi yönetimi, bu sessizliği ile durumdan hiçbir rahatsızlık duymadığını açıkça belli etmekte ve bu şekilde adeta oluşturulmak istenen kavga ve kaos ortamına fütursuzca zemin hazırlamaktadır.

Ege Üniversitesi'nde öğrenci olaylarının baş göstermemesi, öğrencilerin en doğal hakları olan ibadetlerini gönül rahatlığıyla yerine getirebilmeleri ve dinimize yapılan bu gibi saldırıların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bundan böyle doğabilecekher tür maddi ve manevi zarardan, şu ana dek hiçbir uyarımızı dikkate almayan ve tabiri caizse olaylara zemin hazırlayan üniversite yönetimi sorumludur. Tansiyonun yükselmesine binaen, olayların tırmanmaması için tüm öğrencilere itidal çağrısı yaparak, talebelerin çatışma ortamından kesinlikle uzak durmalarını ve kışkırtmalara gelmemelerini istiyoruz.

Amacımız, Ege Üniversitesi’nde kendilerine karşı herhangi bir önyargımız, engelleme, hakaret ya da saldırı içeren bir tutumumuz olmamasına rağmen bizleri düşman olarak gören gruplarla çatışmak yahut üniversite yönetimini zor durumda bırakmak değil; öğrencilerin huzur içinde ibadet etmelerini sağlamaktır. Bu özgürlük ortamı ise ancak en kısa sürede üniversite yerleşkesine açılacak nitelikli bir cami neticesiyle gerçekleşebilecektir. Üniversite yönetiminden bu yönde adım atması ve verilen sözlerin tutulması beklenmektedir.

Bu haince saldırıların sümenaltı edilmesine göz yummayacağımızı ve yılmadan konunun takipçisi olarak her türlü yasal hakkımızı kullanmak suretiyle, Ege Üniversitesi talebelerinin anayasal hakkı olan ibadet etme özgürlüğü güvence altına alınana dek çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bildiririz."

Rotahaber


 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ege Üniversitesi'nde mescid provokasyonu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.