İşte Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasında, tüm üniversitelerin genel puan tablosunda 9 kritere göre Hacettepe Üniversitesi birinci sırayı aldı.

EĞİTİM .
işte türkiyenin en iyi 10 üniversitesi

Türkiye’de 2012 yılı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre 170 üniversite bulunuyor. Bu sayıya da her gün bir yenisi daha eklenirken eğitimde kalite sorusu akıllara geliyor. Dünyada üniversitelerde verilen eğitimin kalitesini ölçebilmek için farklı kriterlere göre sıralamalar yapılıyor. Peki Türkiye'de durum nasıl?

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini saptamak amacıyla ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ''Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması'' saptandı.

Bu çalışmada Türkiye'deki 125 üniversitenin, ''Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı'' olmak üzere toplam 9 kritere göre sıralandı.

Buna göre, Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu'nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi alarak listenin zirvesine yerleşti. Hacettepe'nin ardından ODTÜ 2., İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı.

Alana göre sıralamada ise, ''makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı'' olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

MÜHENDİSLİĞİN BİRİNCİSİ ODTÜ OLDU

Belirlenen 4 kritere göre, mühendislik alanında ODTÜ 1., İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3. oldu. Listeye göre, Ege Üniversitesi 4., Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi de 10. sıraya yerleşti.

Temel Bilimler alanının birincisi de yine ODTÜ oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.

SOSYAL BİLİMLER SIRALAMASINDA SÜRPRİZLER ÇIKTI

''Sosyal Bilimler'' Alanında ise ODTÜ yine birinci oldu. Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

TIP ALANININ BİRİNCİSİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Tıp alanının birincisi İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.

Yaşam Bilimleri Alanının ilk 10'unda yer alan üniversiteler ise sırasıyla Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

Ziraat-Çevre alalında ise Ankara Üniversitesi birinci sırayı aldı. Ankara Üniversitesi'ni, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri izledi.

ÖZEL ÜNİVERSİTELER SIRALAMASINDA SABANCI ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ SIRADA 

Özel üniversiteler sıralamasında ise sıralama şöyle, Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.

İşte yeni açılan üniversite ve bölümler (2013-2014)

Türkiye'deki tüm özel ve devlet üniversiteleri hakkında her şey!

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İşte Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Ömer Perşembe, 21:21

  EGE ve İzmir candır...
 • aof Pazar, 01:40

  anadolu neden yok?
 • Volkan Cuma, 01:29

  YTÜ akademik personelinin pasifliği ve sosyal medyanın azizliği sebebiyle hep bir arka planda kalma durumundadır fakat şuna dikkatinizi çekmek isterim arkadaşlar siz ne kadar iyiyseniz tabular da o kadar değişmeye açıktır.Bir YTÜlü olarak bunun çilesini çekiyorum ama umarım bir gün biz de bunları aşıcaz ;)
 • tuğba Pazar, 19:15

  marmaraaaa istiyorummmm
 • abc Pazar, 16:28

  hadi canım iü varken listeye giren okullara bak! ankaralılara vermeyin şöyle işler.
 • MUHAHAHAHAHAHAH Cuma, 16:12

  AĞLIYCAM AMA YAAAA BENİM YORUMUM NERDE
 • TEMBEL AJAN Cuma, 16:09

  HACETTEPEYİ KAZANMAK İSTERİM.YÜZDE YÜZ BURSLU İLE.TEMBELİM AMA OLSUN
 • bora Perşembe, 10:42

  ODTÜ dünyada ilk 100 ünüversite arasına girmişmidir....evet girmiştir...peki türkşyeden il 100 de başak üniversite varmıdır hayır yoktur...tartışma bitmiştir..ODTÜ TEKTİR.. diğerleri dükkanlarını kapatabilirler....
 • ltbb Pazartesi, 14:27

  Tıp dalında Akdeniz Üniversitesinin olması bu sıralamaların ne kadar saçma olduğunun gösteriyor, Akdeniz üniversitesini Tıp dalında dünya konuşuyor, burdaki sıralamada ilk 10da bile değil, komik :)
 • seyyidhanoğlu Cumartesi, 15:20

  Bu konuda tartışmaya gerek var mı?uluslararası değerlendirmelere bakmak lazım öyle kendi kendine ben en iyisiyim demekle olmuyor.Times Higher Education' ın dünya üniversiteleri sıralamasında Türkiyeden ilk defa bir üniversite:ODTÜ bu sene ilk 100'e(85.sıradan) girdi,bölümlere göre yapılan sıralamadada yine ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği ilk 100'e(64.sıradan) girdi(bkz Times Higher Education World Universities Ranking).Yani tartışma bitmiştir,görüldüğü üzere ODTÜ şampiyonlar liginde diğerleri amatör kümede.
 • mehmet ali Cumartesi, 18:33

  Selçuk Üniversitesi
  1*Tübitak Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2014 Sıralamasında 10'cu sırada olması
  2* Türkiyenin en kalabalık üniversitesi olması
  3* Ulaşım derdinin olmaması (kampüsün içinden tramway geçen nadir üniversitelerden biridir)
  4* Uygulamalı eğitimi son derece iyi olması
  5* Türkiyenin en büyük öğrenci mahallesine sahip olması

  Yıldız teknik, hacettepe, dokuzeylül vs alt sıralarda kalmaktadır. buyrunuz kaynak
  http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/2014_gyue_siralama.pdf
 • Tevekkül Salı, 08:26

  istanbulun en iyi üniversitesi bence istanbul üniversitesi çünki tıp alanında çok başarılılar
 • erret Salı, 16:30

  erciyes ünüversitesi cok iyi
 • vast Salı, 11:04

  boooooooooooooooo
 • furkan Salı, 00:29

  Ben hacettepe üniversitesinde tıp fakültesine gidiyorum ve okuduğum üniversitenin türkiye sıralamasında birinci olmasına çok sevindim.. Aynı zamanda unutmadan ben 540 puanla yerleştim
 • Mehmet kara Cuma, 19:01

  istanbul üniversitesi bir çok eğitim dalında iyi.
 • seyma Pazartesi, 16:24

  Erciyes universitesi berbat herşey torpil
 • sibel Çarşamba, 21:45

  Bence en iyi üniversite HACETTEPE....
 • sibel Çarşamba, 21:34

  Çok güzel...
 • gökhan Cumartesi, 17:38

  Çok iyi
 • leibniz Pazartesi, 16:21

  ülkemizin en iyi üniversiteleri bunlar (itü, odtü, bogazici, hacettepe, ege, sabanci, koc, bilkent, gazi ve ankara). kendi iclerinde siralama yapmak kriterlere göre degiskenlik gösterir ancak yurtdisinda bulunan ve su anda doktora yapan biri olarak size tavsiyem, bu üniversitelerden birini secmeniz ve kendinizi donatmaniz yönünde.
 • ABD Perşembe, 12:18

  Hacetepe daha iyi
 • serhat Cumartesi, 16:17

  Hiç kuşkusuz en iyi üniversite boğaz içi üniversitesidir.
 • kemal toprak Pazartesi, 10:43

  bende hacettepe üniversitesinden 2012 de mezun oldum benim okulumun 1.olduğuna ve çilekeş hayatın bir cilvesi olarak gördüğüm üniversitemin 1.sırada yer aldığına sevindim mutlu oldum
 • tatli cadi :) Pazar, 20:53

  Bütün üniversiteler cokk güzel ben liseli oldugum icin üniversiteleri guzel buluyorum :) insallah allah bana da nasip eder guzel bir universite kazanmama(Amin) :) :) cokk seviyom üniversiteyi kazanmayi :)
 • aer Pazar, 00:18

  Hacettepe üniversitesi birinci diyorlar siz gelmiş gazi bilkent yok boğaziçi diyorsunuz sıralamanın neye göre yapıldığını araştırın sonra yorum yapın
 • GSÜ Öğrencisi Cuma, 05:31

  Abi obu değilde Galatasaray Üniversitesini En başlarda biryerlere yazmamak büyük gaflettir.Akademik değer,hocalarımız, camia,manzara taban puanları,ünlü mezunları vs vs vs herşey Gsü de fakat ismi yok listede
 • ÖZGÜR Cuma, 15:54

  Gazi dandik bir üniversite. Listelerde ne işi var onu anlamıyorum. TIP haricindeki bölümler açısından; Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, KOÇ ya da Bilkent çok avantaj sağlar iş yaşamında.
  Tıpta ise Hacettepe, İstanbul, Ankara ve Ege üniversiteleri iyidir.
 • Mert Tuna Cumartesi, 11:56

  Kocaeli'nin listede olmaması ilginç.. Tam burslu özellerden ve Odtü gibi ağır top devletlerden sonra gelen en yüksek puanlı okul..
 • 631 Cuma, 16:13

  Gaziyi 5ci yapmışlar ya, her kes biliyor Gazinin en iyi 3 üniversite arasında olduğunu

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.