Çocuklarda matematik becerisine hikayeli ölçüm

AÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Erdoğan öncülüğündeki 10 akademisyen, 2 yıllık çalışma sonucu Türkiye'nin ilk okul öncesi matematik beceri ölçeğini hazırladı.

EĞİTİM .
çocuklarda matematik becerisine hikayeli ölçüm

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Erdoğan, 2 yıllık çalışma sonucu 10 kişilik akademisyen ekiple okul öncesi matematik beceri ölçeği geliştirdi.

AÜ Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan, AA muhabirine, Anadolu Okul Öncesi Matematik Beceri Ölçeği'ni (ANOMAT) doktora öğrenimi sırasında yazdığı tezden yola çıkarak geliştirdiğini söyledi.

Erdoğan, tezinde, ABD ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan Test of Early Mathematics Ability (TEMA-3) adlı ölçme aracını, Türkiye standartlarına uyguladığını kaydetti.

Türkiye'de böyle testlere ihtiyaç olduğundan söz konusu ölçeği geliştirdiklerini ifade eden Erdoğan, ölçeğin başındaki Anadolu kelimesinin Anadolu Üniversitesini temsil ettiğini dile getirdi. Erdoğan, matematik becerilerini ölçmeye yarayan ölçeğin kısa hikayeler aracılığıyla okul öncesi dönemdeki çocuklara uygulandığını bildirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ölçeğin uygulandığı çocuklar, hikayeler içinde verilen matematik problemleriyle ölçeğe katılmış oluyor. Bu yöntemin kullanılması, ölçeğin uygulanması sırasında çocukların keyifli bir şekilde soruları yanıtlamasını ve eğlenerek soruları cevaplamalarını sağlıyor. Ölçek, çocuklarla iletişim halinde olan, çocukların dilinden anlayan, çocuk bakış açısıyla hikayeleri anlatan bir üsluba sahip olduğu için çocukların matematik becerilerine daha güvenilir bir şekilde ulaşıyorsunuz.

Yurt dışında birçok matematik ölçeğinde sadece soru-cevap yöntemi kullanılıyor. Bu yüzden ölçeğe katılan çocuklar sıkıldıkları için cevaplar vermeden testi sonlandırıyorlar. ANOMAT'ta ise Ali ile Ayşe adındaki iki kahramanın içinde olduğu hikaye aracılığıyla çocukların matematik becerileri ölçülüyor. Kahramanların adının Ali ve Ayşe olmasının sebebi ise çocukluk yıllarımızda bu kahramanlarla büyümüş olmamızdır." 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çocuklarda matematik becerisine hikayeli ölçüm
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.