Rumlar Endişelendi

KKTC'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'na tam üyelik talebi Rumları endişelendirdi.

DÜNYA .
rumlar endişelendi

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun davetlisi olarak Cidde'ye yaptığı ziyarette, KKTC'nin gözlemci üye sıfatıyla temsil edildiği İİT'ye tam üye olması temennisini dile getirerek, uluslararası toplumun KKTC'yi tanıması ve BM'nin, tanınmayı engelleyen kararlarını geri çekmesi zamanının geldiğine ilişkin açıklamaları Rum tarafını harekete geçirdi.

Rum basınına göre, Rum yönetiminin Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, KKTC'nin bu talebine yönelik araştırma talimatı verdi.

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, İİT'nin, KKTC'nin tam üyelik talebine olumlu yaklaştığı ve bunun hayata geçirilmesi için ev sahibi ülkeyle temas halinde bulunduğu yönündeki sözlerine değinen Markulli, ''İİT Başkanı İhsanoğlu'nun açıklamalarının gerçek çıkması halinde, bunun Türkiye'nin 'B planıyla' ilgili seferberlik başlattığı anlamına geldiğini, çünkü tek başına KKTC'nin değil, Türkiye'nin hareketinin söz konusu olduğunu'' söyledi.

Markulli, ''Böyle açıklamalar yapıldıysa kınanması gerekir ve elbette birkaç gün önce ziyaret ettiğim Kazakistan'ın İİT temsilcisi de dahil olmak üzere, Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri, AB ve bütün İİT üyeleri nezdinde sert girişimlerde bulunacağız'' ifadelerini kullandı.

İİT Genel Sekreteri'nin Türk kökenli olduğunu kaydeden Markulli, ''Bir süredir İİT, Türk politikasını ileri götürerek objektifliğini ve güvenilirliğini kaybetmiştir'' iddiasında bulundu.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rumlar Endişelendi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.