Fukuşima'dan Yayılan Radyasyon Azaldı

Fukuşima santralinden yayılan radyasyon miktarının bir ay öncesine oranla yarı yarıya azaldığı bildirildi.

DÜNYA .
fukuşimadan yayılan radyasyon azaldı

Japonya'da mart ayında meydana gelen büyük deprem ve ardından oluşan tsunaminin nükleer felakete neden olduğu Fukuşima santralinden yayılan radyasyon miktarının bir ay öncesine oranla yarı yarıya azaldığı bildirildi.

Fukuşima'yı işleten Tokyo Elektrik Şirketi'nin (Tepco) Başkan Yardımcısı Zengo Aizawa, aylık basını bilgilendirme toplantısında, santrali kontrol altına alma girişimlerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Son ölçümlere göre santralin hasarlı reaktörlerinden yayılan radyasyon miktarının 100 milyon bekerel/saate gerilediğini belirten Aizawa, söz konusu miktarın nükleer felaketin hemen ardından tespit edilen rakamın sekiz milyonda biri düzeyinde olduğunu kaydetti.

Son ölçülen miktarın yılda 0.2 milisievertlik bir radyasyona tekabül ettiğini söyleyen yetkili, bunun da radyasyon güvenliği standartlarınca belirlenen 1 milisievertlik limitin altında olduğunu vurguladı.

Aynı basın toplantısında konuşan Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu yetkilisi Yoshinori Moriyama da Fukuşima'da hala ihtiyatlı davranılması gerektiğini belirterek, reaktörlerin ısısında ve radyasyon sızıntı seviyelerinde bir değişiklik meydana gelmediğinin tespit edilmesi için izleme çalışmalarının süreceğini kaydetti.

Japonya'da 11 Mart'ta meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunaminin başkent Tokyo'nun kuzeydoğusundaki Fukuşima nükleer santralinde yarattığı hasar çevreye büyük miktarda radyasyon yayılmasına neden olmuştu. Fukuşima'daki nükleer kaza, Çernobil santrali felaketinden bu yana en büyük nükleer felaket olarak kayıtlara geçmişti.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fukuşima'dan Yayılan Radyasyon Azaldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.