Netanyahu'dan Mısır'a Saldırırız Tehdidi

Mısır’ın 25 Ocak Devrimi’nden sonraki dış siyaseti İsrail’i endişelendiriyor.

DÜNYA .
netanyahudan mısıra saldırırız tehdidi

Mısır’ın bölgenin kontrolünü ele geçirmesinden korkan İsrail dışişleri bakanı gerekirse ‘dramatik’ yollara başvuracaklarını açıkladı.

Önce gazı kesti sonra Refah Geçiti’ni açtı… Mısır’ın devrim sonrası yeni çehresiyle uyguladığı dış siyaset hem İsrailli yetkilileri hem de İsrail halkını panikletti. İsrail başbakanı Binyamin Netenyahu, ABD başkanını arayarak konuya müdahale etmesini istedi. Aksi takdirde Sina’yı tekrar işgal etmeye varan ‘dramatik’ çözüm yollarına başvuracaklarını söyledi. Bazı radikal Siyonist araçları ise daha da ileri giderek gerekirse İsrail Ordusu’nun Mısır’ı yakması çağrısında bulundu. İsrail’i kışkırtan sebeplerden bir diğeri de Mısır’ın gazı keserek fiyatların yükseltilmesinde ısrar etmesi oldu.

Haftalık yayınlanan Mısır El-Vefd gazetesi bu Perşembe günü çıkan sayısında İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun Amerika Başkanı Barack Obama’yı arayarak İsrail’in sonuna kadar kendini tutamayacağını, gerekirse ‘dramatik’ olarak vasıflandırdığı çözüm yollarına başvuracağını ve bu çözüm yollarından birinin de Sina Yarımadası’nı tekrar işgal etmek olacağını bildirdi.

Gazetenin İsrail Haber Sitesi News One’dan naklettiği habere göre Netenyahu bu hafta başında Obama’ya telefon etti ve İsrail’in, Mısır’ın bölgede rüzgarların yönünü belirleyen taraf olmasını kesinlikle kabul etmeyeceğini açıkladı. İsrail başbakanı, Amerikan başkanı işleri yoluna koymazsa kendilerinin türettikleri çözüm yollarına başvuracakları ve Sina’yı tekrar işgal edecekleri tehditlerinde bulundu.

Obama’ya telefon

Bunun üzerine Başkan Obama –İsrail sitesine göre- bedeli ne olursa olsun İsrail’in güvenliğini korumak adına bu krizden çıkmak ve Refah Geçiti’nin kapatılması için bazı büyük ülkeleri aramaya karar verdi.

Radikal haham Ariel Yisrael de kontrolün elde tutulabilmesi için Sina’nın tekrar işgal edilmesi çağrısında bulundu. Buna karşılık 25 Ocak Devrimi’nin İsrail’deki siyasi ve stratejik durumlara etkisi olabileceği uyarısında bulundu.

Haham Yisrael şöyle dedi: ‘Mısır’la barış, stratejik bir hazine değil. Aksine İsrail’in boğazında bir dikendir. Devrimden sonra Mısır, Filistinliler arasında uzlaşma antlaşması yapmaya kalktı ve önlerinde Refah Geçiti’ni açtı. Tünelden hala Gazze’deki Hamas Hareketi’ne silah taşınıyor.’

İsrail panikte

Gözlemciler 25 Ocak Devrimi’nden sonra Mısır siyasetinde görülen ‘dramatik değişikliklerin’ İsrail’in hem liderlerinde hem de halkında paniğe yol açtığını, bunun üst düzeyli yetkililerin açıklamalarından gayet net bir şekilde anlaşıldığını vurguladı. Zira bu yetkililerin açıklamaları Mısır’la güney cephenin artık tehlike arzettiği ve İsrail Ordusu’nun Mısır’a karşı özel savunma stratejisini gözden geçirmesinin şart olduğu yönündeydi.

İsrail 10. Kanalı geçtiğimiz ay İsrail hükümetinden üst düzeyli bir yetkilinin tehdit içerikli şu sözlerine yer verdi: ‘İsrail’in milli ve stratejik güvenliği kırmızı hattır. Tel Aviv hiç kimsenin bu hatta dokunmasına izin vermeyecek. Refah Geçiti’nin açılması Tel Aviv’in stratejik güvenliğini büyük tehlike altına sokacak. Mısır’ın yeni dış siyaseti İsrail-Mısır ilişkilerini çıkmaza sokup çok kötü sonuçlar doğmasına yol açabilir. Bu değişiklikler aynı zamanda Amerika’yı da endişelendiriyor.’

“Ordu Mısır’ı yaksın”

Bununla birlikte aşırı Siyonist araçları daha da ileri giderek açık bir dille İsrail Ordusu’nu, Filistinlilere Refah Geçiti’ni açtığı takdirde Mısır’ı yakması çağrısında bulundu.

Mısır’ın vaatlerini yerine getirip Filistinlilere Refah Geçiti’ni sürekli bir şekilde açmasının ardından Siyonist devlet için durum daha da kötüleşti. Bu hal kendini Gazze’de kuşatılmış halk üzerinde ve Mısır’ın İsrail’e gazı kesmesi ve fiyatların artırılması için müzakerelerin yeniden gözden geçirilmesinde kendisini gösteriyor.

Varol Sarıyüce / TIMETURK

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Netanyahu'dan Mısır'a Saldırırız Tehdidi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.