Londra, Bağdat'tan, Tahran'a önemli bir mesaj iletti

İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Jonathan Wilkes, İranlı mevkidaşı Iraj Masjedi ile ofisinde bir araya geldi

DÜNYA .
londra, bağdattan, tahrana önemli bir mesaj iletti

 

İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Jonathan Wilkes, İranlı mevkidaşı Iraj Masjedi ile ofisinde bir araya geldi. Bu, İran ve ABD arasında patlak veren gerilimden bu yana iki taraf arasında yapılan ilk görüşme oldu. ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın başında İran'ın petrol ihracatını sıfırlamak için Tahran'a bir ekonomik yaptırım paketi uygulamıştı.

Şarku'l Avsat’ın edindiği bilgilere göre İngiliz Büyükelçi, İran’a, ABD ve Batı’dan sakinlik mesajını iletti. Ayrıca bu mesajların, yanlış yorumlanmaması konusunda uyarılarda bulundu. Şarku'l Avsat’a konuşan kaynaklar, Washington’un İran’ın doğrudan ya da Irak ve Lübnan’daki kolları aracılığıyla Bağdat ve bölgedeki çıkarları hakkında olası tehditlere işarette bulanarak Büyükelçi’nin hata yapıldığı takdirde durumun ciddi olacağı konusunda uyardığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen hafta Irak’a yaptığı kısa bir ziyaretten sonra Bağdat’ın iki taraf arasında arabuluculuk başlatması haberi sızmıştı. Pompeo, söz konusu ziyarette İranlı liderlere sert uyarılarda bulunarak, Irak yönetiminden bunları iletmelerini talep etmişti. Resmi kaynaklarla doğrulanmayan sızıntılara göre Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, arabuluculuk için Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el- Hakim, Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih el- Feyyad ve Milli İstihbarat Teşkilatı Mustafa el- Kazımi’yi görevlendirdi.

Siyasi Düşünme Merkezi Müdürü Dr. İhsan eş-Şemri, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada Irak’ın bu arabuluculuğa uygun olup olmadığı hakkında bir soruya, “ABD ve İran arasındaki anlaşmazlık geniş kapsamlı. Dolayısıyla bu 3 kişi, arabuluculuk yapamaz. Irak, iki taraf arasında mesaj taşıması ve bazı durumlarla ayrıntıları açıklama girişimi ile muhtemelen bu anlaşmazlığın hızını kesecek bir rampa olabilir. Ancak anlaşmazlığı sona erdiren dosyadan sorumlu olma konusu daha derin ve zor. Özellikle İran etkisinin bölge düzeyindeki etkilerine, örneğin Irak’ın etkili olmadığı Yemen, Suriye ve Lübnan’a bakarsak Irak'ın bu ciddi krizi ele almada öncülük etmesi muhtemel değildir” ifadelerini kullandı.

Şemri, İngiliz ve İranlı Büyükelçilerin görüşmesi hakkında ise, “Irak’ın, bu tarafları bir araya getirmede ana taraf değil ana taraf için bir alan olduğu açık. Bu yüzden bu toplantı, İngiliz arabuluculuğu olduğuna dair birkaç mesaj veriyor. İranlılar birçok konuda İngilizlere çok güveniyor. İranlılar ve İngilizler arasında yol ve kanallar var” şeklinde konuştu.

 

www.aawsat.com

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Londra, Bağdat'tan, Tahran'a önemli bir mesaj iletti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.