İngiltere Parlamentosunda tarihi oylama: Brexit anlaşması reddedildi

İngiltere Parlamentosunda yapılan oylamada İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB ile vardığı birlikten çıkış (Brexit) anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile reddedildi.

DÜNYA .
ingiltere parlamentosunda tarihi oylama: brexit anlaşması reddedildi

Sonucun ardından konuşan Başbakan May, muhalefetin gensoru vermesi halinde yarın (16 Ocak) bunun görüşülebileceğini söyledi.

Hemen akabinde muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, güvenoyu istediklerini açıkladı.

Corbyn, "Şu anda bizim için en önemli olan konu, hükümetin parlamentonun ve ülkenin güvenini yitirmiş olmasıdır. Bundan dolayı hükümete yönelik güven oylamasını gündeme getiriyoruz." ifadesini kullandı.

İngiltere'de 1924'ten bu yana alınan en ağır yenilgi olan Brexit oylamasının ardından ağır hüsrana uğrayan Başbakan Theresa May'in ne yapacağı merak konusu.

May'in çarşamba günü yapılacak güven oylamasını kaybetmesi halinde ise erken seçim ihtimali bulunuyor.

DUP May'e destek verecek

Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisinin (DUP) dışarıdan desteğiyle azınlık hükümetine başbakanlık yapan May'in kaderi, yarınki oylamada da bu partinin desteğine bağlı olacak.

DUP'tan yapılan ilk açıklamada, partinin May'e güven oyu vererek destek olacağı kaydedildi.

DUP, May'in Brüksel'e giderek daha iyi bir anlaşmayla dönmesini beklediklerini açıkladı.

Theresa May, 2017'de yapılan erken seçimde parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

650 sandalyeli parlamentoda hükümet kurabilmek için 326 milletvekili gerekirken, Muhafazakar Parti 318'de kalmıştı. May, hükümeti DUP'un 10 milletvekilinin desteğiyle kurabilmişti.

Aşırı sağ çizgideki DUP, aynı zamanda sert Brexit yanlısı politika izliyor.

"Londra acilen karar vermeli"

Bu arada çeşitli senaryolar gündeme gelirken Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Twitter hesabından, "İngiltere'nin (AB'den) anlaşmasız ayrılma riski bu akşamki oylama ile artmıştır." yönünde bir paylaşımda bulundu.

Ayrıca Juncker: "İngiltere'nin en kısa zamanda niyetine açıklık getirmesini talep ediyorum." sözleriyle Londra'dan ivedilikle karar vermesini istediklerini bildirdi.

"Tek çözümün ne olduğunu söylemeye kim cesaret edecek?"

Öte yandan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Eğer anlaşmaya varmak mümkün değilse ve kimse anlaşmasız ayrılık istemiyorsa, o zaman tek çözümün ne olduğunu söylemeye kim cesaret edecek?" ifadelerine yer verdi.

Parlamento 3 gün süre tanımıştı

İngiliz parlamentosu, geçen hafta aldığı iki kararla hükümetin anlaşmasız Brexit için ayırdığı bütçeyi kullanmasına kısıtlama getirmiş ve May'in yeni tavizler için AB ile müzakeresi için kullanabileceği süreyi 3 günle sınırlamıştı.

Parlamento, bu kararlarla May hükümetinin Brexit sürecindeki inisiyatifini kısıtlayarak ipleri önemli ölçüde eline almıştı.

İngiltere'de halk, 23 Haziran 2016'daki referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile AB'den ayrılma yönünde karar vermişti.

Bu arada Brexit anlaşması bugünkü oylamada kabul edilmiş olsaydı İngiltere 29 Mart'ta AB'den resmen ayrılmış olacaktı.

Kaynak:Euronews 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İngiltere Parlamentosunda tarihi oylama: Brexit anlaşması reddedildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.