Adını değiştiren ülkeler

Tarihte bazı ülkeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra isimlerini değiştirdiler. Doğu Pakistan-Bangladeş, Bechuanaland-Botsvana, Ubangi-Chari – Orta Afrika Cumhuriyeti, Seylan – Sri Lanka, Hollanda Doğu Hindistanı – Endonezya, Güney Rodezya ise Zimbabve oldu.

DÜNYA .
adını değiştiren ülkeler

Tarihte bazı ülkeler bağımsızlıklarını kazandıktan sonra isimlerini değiştirdiler. Doğu Pakistan-Bangladeş, Bechuanaland-Botsvana, Ubangi-Chari – Orta Afrika Cumhuriyeti, Seylan – Sri Lanka, Hollanda Doğu Hindistanı – Endonezya, Güney Rodezya ise Zimbabve oldu.

Bununla birlikte Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Çekoslovakya gibi federal devletlerin dağılmasından sonra bunlara bağlı diğer ülkeler yeni isimler aldı. Ancak egemenliği olan bir ülkenin adını değiştirmesi oldukça nadir görülen bir durum. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre yakın tarihte bunun bazı örnekleri bulunuyor.

-Eski bir İngiliz kolonisi olan Svaziland bağımsızlığının 50. yıl dönümünde, 19 Nisan 2018’de Kral 3. Mswati, ülkesinin ‘orijinal’ adını geri alacağını duyurdu. Afrika’da sömürge dönemi adıyla devam eden tek ülke olduklarını belirten Kral 3. Mswati ülkesinin adını ‘eSwatini Krallığı’ olarak değiştirdi.

– Zaire, Mayıs 1997’de diktatör Mobutu Sese Seko’nun kaçışından ve yönetimin Laurent-Desire Kabila’nın eline geçmesinin ardından adını ‘Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ olarak değiştirdi. Eski Belçika sömürgesi Kongo, 1960 yılında ‘Kongo Cumhuriyeti’ adını almış, ardından Mobutu yönetimi altında Zaire olarak adlandırılmıştı.

– 27 Mayıs 1989’da Burma’yı yöneten askeri grup, ülkenin sömürgeci geçmişini silmek için adını Myanmar olarak değiştirdi. Eski bir İngiliz sömürgesi olan ülkenin adı sadece İngilizce olarak değiştirildi. Diğer bir ad olan Birmanya adı ise kullanılmaya devam edildi.

– 1958’de bağımsızlığını kazanan eski Fransız kolonisi olan Yukarı Volta’nın adı, sömürge döneminin izlerini silmek isteyen Burkina Fasolu asker ve siyasetçi Thomas Sankara’nın göreve gelmesinden bir yıl sonra 4 Ağustos 1984’te Burkina Faso olarak değiştirildi.

– Kamboçya’da 1970’te General Lon Nol liderliğindeki ABD yanlısı sağcıların Prens Norodom Sihanuk’u devirmesinin ardından Kmer Cumhuriyeti kuruldu. Daha sonra, Khmer Rouge Nisan 1975’te iktidara geldiğinde ülke ‘Demokratik Kamboçya’ adını aldı.

Kamboçya, Vietnam’ın 1989’da ayrılmasından sonra yeniden isimlendirildi.

– Fransa sömürgesi olan Dahomey Cumhuriyeti 1975’te bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlığını ilan etmesinden 15 yıl sonra ve ülkede Marksist yönetim kabul edildikten bir yıl sonra adı ‘Benin Cumhuriyeti’ olarak değiştirildi.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Adını değiştiren ülkeler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.