'Hiçbir taraf Kerkük'ün geleceğine tek başına karar veremez'

IKBY Başbakanı Barzani, "Hiçbir taraf Kerkük'ün geleceğine tek başına karar veremez. Kürt, Arap, Türkmen ve Hristiyanlar kentin geleceğine birlikte karar verecekler." dedi.

DÜNYA .
 hiçbir taraf kerkükün geleceğine tek başına karar veremez

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Musul'daki operasyonları takip ederken mayına basarak hayatını kaybeden kadın gazeteci Şifa Gerdi için Erbil'de düzenlenen anma törenine katıldı. 

Törendeki konuşmasında Kerkük İl Meclisi'nin aldığı tek taraflı referandum kararını değerlendiren Barzani, şunları söyledi:

"Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi, Kerkük'ün sadece Kürt şehri olmadığı görüşüne katılıyoruz. Kerkük Arap, Türkmen ve herkesin şehridir. Biz de bu gerçekliği kabul ederek aynısını söylüyoruz. Kerkük geçmişte olduğu gibi gelecekte de orada yaşayan tüm unsurların olacaktır. Kerkük'ün geleceğine onlar karar verecektir. Hiçbir taraf Kerkük'ün geleceğine tek başına karar veremez. Kürt, Arap, Türkmen ve Hristiyanlar kentin geleceğine birlikte karar verecekler."

Neçirvan Barzani, Kerkük'te IKBY bayrağı asılmasının da yeni bir mesele olmadığını savunarak, "Bayrak meselesi gereğinden fazla abartıldı, olay yansıtılan şekilde değildir. DEAŞ'ın 2014 yılında Musul'u ele geçirdiği döneme bakarsanız, Kerkük'ün durumunun çok kötü olduğunu hatırlarsınız. Kerkük'ü koruyan Peşmerge idi. Kerkük o bayrağın altında korundu." dedi.

Kerkük İl Meclisi'nde dün Türkmen ve Arap üyelerin boykot ettiği, sadece Kürtlerin katıldığı oturumda kentin geleceğinin tayini için referanduma gidilmesi kararı alınmıştı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Hiçbir taraf Kerkük'ün geleceğine tek başına karar veremez'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.