Kenya hackerlara yaklaşık 300 milyon dolar kaptırdı

Kenya'da çok sayıda devlet kurumunun banka bilgilerinin hackerlarca ele geçirilerek devletin yaklaşık 300 milyon dolar zarara uğratıldığı bildirildi.

DÜNYA .
kenya hackerlara yaklaşık 300 milyon dolar kaptırdı

Kenya basınında yer alan haberlere göre, başkent Nairobi'de güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, aralarında siber suçlarla mücadele biriminde görevli bir polis memuruyla Kenya Gelir İdaresi Başkanlığı (KRA) çalışanının da bulunduğu 11 şüpheli, siber dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındı.

Zanlıların, KRA ile Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) gibi çok sayıda kamu kuruluşunun sistemine girerek ele geçirdikleri bilgilerle kurumların banka hesaplarından geçen yıl 166 milyon dolar, 2015'te ise 137 milyon dolar para çaldıkları tespit edildi.

Güvenlik güçleri, zanlıların Fransa, Moldova ile Belçika'da bağlantılarının olduğunu ve uluslararası suç örgütlerinden destek aldıklarını belirledi. Zanlıların, uluslararası siber dolandırıcılık ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılacağı kaydedildi.

Küresel Tehdit Endeksi 2016 verilerine göre, Kenya dünya genelinde siber suçlara karşı savunması en zayıf 127 ülke arasında, 69'uncu sırada yer alıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kenya hackerlara yaklaşık 300 milyon dolar kaptırdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.