Birleşik Arap Emirlikleri, İran'a protesto notası verdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen'de meşruiyet karşıtı milislere, yasa dışı yollarla silah tedarik etmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade etmek için İran'ın Abu Dabi Maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak, protesto notası verdi.

DÜNYA .
birleşik arap emirlikleri, irana protesto notası verdi

BAE resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'na bağlı, Hukuk İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Abdurrahman el-Avdi, İran'ın Abu Dabi maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak, "İran'ın Yemen'de meşruiyet karşıtı milislere yasa dışı yollarla silah tedarik ettiği gerekçesiyle" protesto notası verdi.

Milislere yasa dışı yollarla silah tedarikinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bu kapsamdaki bağlayıcı maddelerini ihlal ettiği ve Yemen'in egemenliğine yönelik bir saldırı olduğunu kaydeden Avdi, bu durumun, çatışmayı körüklediğini söyledi.

Avdi, BMGK'nın bu bağlamdaki 2216 sayılı kararının açık olduğunu vurgulayarak, "Yemen'de aralarında insansız hava araçlarının olduğu İran'a ait silahlar, son zamanlarda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından hedef alındı. İran'ın silah tedariki, bu bağlamdaki uluslararası kararları açık şekilde ihlal etmektedir." ifadesini kullandı.

Yemen hükümetinin talebiyle oluşturulan BAE'nin içerisinde bulunduğu Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015'ten bu yana ülkede operasyonlar düzenliyor. BAE hava kuvvetleri, geçen cumartesi, Yemen'in batısındaki el-Muha bölgesinde İran'a ait bir insansız hava aracını vurmuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Birleşik Arap Emirlikleri, İran'a protesto notası verdi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.