Makedonya'da hükümet, Müslümanlara yardım etmiyor!

Ülkede 21 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan selin ardından, hükümetin yardım politikası eleştirilere uğradı.

DÜNYA .
makedonyada hükümet, müslümanlara yardım etmiyor!

Makedonya'nın başkenti Üsküp ve civarında 21 kişinin hayatını kaybetmesine ve büyük hasara neden olan selin ardından, hükümetin yardım politikası eleştiriliyor.

Sel bölgesinde, Hristiyan Makedonların yaşadığı kesimlerde gıda ve tıbbi yardımların kurumsal olarak sağlandığı, Müslüman Arnavutların yaşadığı kesimlerde ise temizleme çalışmalarının dahi vatandaşlara bırakıldığı gözlendi.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Hasanbeg Mahallesi'ndeki selzedelerden Sefer Amedovski, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağışların meydana geldiği gece kendisini ve ailesini kurtarmak için çatıda beklediğini anlatırken, bugüne kadar hiç kimsenin yardım elini uzatmadığını söyledi.

Bugüne kadar bekledikten sonra komşularıyla birlikte zararların tamiri için çalışmalara başladıklarını kaydeden Amedovski, 'Yardım yapılmıyor. Biz işsiziz. Yardım edecek kimsemiz de yok. Bu yüzden komşularımızla bu zararların temizlenmesi için çalışıyoruz.' diye konuştu.

Ridvan Aliu da selin ardından evlerinin çok kötü durumda olduğunu belirterek, 'Bu felaket bizi 50 yıl geri attı. Etrafı kendimiz temizliyoruz. Devletten şimdiye kadar hiçbir yardım almadık. Polis gelip sadece nasıl olduğumuzu sordu. Kimin imkanı varsa lütfen bize yardım etsin.' diyerek yardım çağrısında bulundu.

'73 yıllık hayatımda benzer bir şey yaşamadım'

İsmini açıklamayan başka bir selzede de zararın çok büyük olduğunu ifade ederek, 'Ancak Allah'a şükürler olsun ailemden ölen olmadı. Az önce, altı sel kurbanını defnettik.' dedi.

73 yıllık hayatı boyunca bu sel felaketine benzer bir şey yaşamadığını aktaran vatandaş, bunun da Allah'ın bir takdiri olduğunu, bu nedenle ondan gelen her şeyi hoş karşıladıklarını ifade etti.

Sofya'dan bölgeye yardım

Bulgaristan'ın başkenti Sofya Belediyesi de 7 kişilik bir ekibi, bölgedeki halka yardım için Makedonya'ya gönderdi.

Ekip sorumlusu Krasimir Dimitrov, kurtarma uzmanı iki ekip halinde geldiklerini ifade ederek, Makedonya hükümetinin kendilerinden hala kayıp olan 11 yaşındaki bir kız çocuğunu bulmak için yardım istediğini aktardı.

Sel mağdurlarına yardımda da bulunduklarını anlatan Dimitrov, 'Hasarları gidermeye çalışıyoruz. Evlerdeki suyu tahliye ediyoruz. Şimdiye kadar 27 evdeki suları tahliye ettik.' dedi.

Makedon mahallesinde durum daha sakin

Öte yandan, Hristiyan Makedonların yoğun yaşadığı Staykovtsi Mahallesi'nde ise durum daha sakin.

Her köşede hasarın onarılması ve çevrenin temizlenmesi için araçlar bulunurken, polis, askerler, bakanlar ve uluslararası yardım kuruluşları bölgede yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Maliye Bakanı Kiril Minovski ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Dime Spasov da bölgede incelemelerde bulunan yetkililer arasında.

Staykovtsi Mahallesi'ndeki halkla dayanışma içinde olduklarını göstermek için bölgede bulunduklarını belirten Maliye Bakanı Minovski, 'Doğal afetin doğurduğu sonuçları temizlemek için buradayız. Biz de Makedonya hükümetinin üyeleri olarak hasarlar temizlenene kadar buradayız.' diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Makedonya'da hükümet, Müslümanlara yardım etmiyor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.