Muhaliflere havadan silah yardımı!

ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'le çatışan muhalif gruplara havadan silah ve mühimmat yardımı yaptığı açıklandı. Yardım yapılan yerlerden biri, Türkiye sınırına 18 kilometre mesafedeki Mare. Ankara için hayati önem taşıyan nokta IŞİD tarafından kuşatılmış durumda.

DÜNYA .
muhaliflere havadan silah yardımı!

BC Türkçe'nin haberine göre Türkiye sınırına yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunan Mare'deki muhalif gruplardan birinin komutanı, "Durum kötüye gidiyordu. Müttefikler mühimmat yolladı" dedi.
Havadan silah desteği aldıklarını Reuters haber ajansına ismini vermeden açıklayan komutan, yardımın içeriğiyle ilgili detay vermedi.

Muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de havadan yapılan silah yardımını teyit etti.

Reuters, ABD'nin ilk kez içinde YPG'yi de barındıran Suriye Demokratik Güçleri dışında bir gruba havadan silah desteği verdiğini söylüyor.

Son haftalarda IŞİD Mare ve çevresinde düzenlediği saldırılarla muhalif grupların geri çekilmesine neden olmuş ve bu grupların 'Azez koridoru' olarak da bilinen Türkiye üzerinden geçen ikmal yolarını kesmişti.

Türkiye sınırına 18 kilometre uzaklıkta yer alan Mare kasabası, Ankara'nın kurulmasını savunduğu Suriyeli sığınmacıların bombardıman tehlikesi olmadan yaşayabileceği güvenli bölge projesi için hayati önem taşıyor.

KUŞATMA ALTINDA

IŞİD hafta sonunda Mare'ye sürpriz bir saldırı başlatmış ve kenti almak için tankların yanı sıra bomba yüklü araçlar kullanmıştı.

Örgütün henüz kente giremese de çevredeki küçük yerleşim yerlerini ele geçirdiği ve Mare'yi kuşattığı ifade ediliyor. Bölgede şiddetli çatışmaların da devam ettiği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler, Mare'de on binin üzerinde sivilin insanın mahsur kalmış olabileceğini ifade etmişti. Mare'de 15 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Muhaliflere havadan silah yardımı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.