Sudan'ın Unutulan Yüzü: Darfur

Sudan'ın 2011 yılında bölünmesinin ardından Batı'nın unuttuğu Darfur'da bugün iç savaşın sebep olduğu ciddi bir insanlık krizi yaşanıyor.

DÜNYA .
sudanın unutulan yüzü: darfur

Tımetürk'ten Melahat Kemal'in haberi...

Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği yetkilileri Darfur'daki insani yardım kuruluşlarının serbest biçimde hareketine izin verilmesi çağrısında bulundu.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Afrika Birliği Komisyonu başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, iç savaştan zarar gören ve yerlerinden olan Darfur halkına insani yardımların gerektiği gibi ulaştırılması için Hartum yönetiminden yardım kuruluşlarının serbest bir biçimde hareketine izin vermesi çağrısında bulundu.

İkili yaptıkları ortak basın açıklamasında "Darfur'daki çatışma için askeri bir çözüm yok. Bizler çatışmanın taraflarına, çatışmanın barışçıl bir biçimde çözümlenmesi ve düşmanlıklara son verilmesi için samimi şekilde müzakerelere başlama çağırısında bulunuyoruz" dedi.

Sudan Hükümeti ile Sudan Özgürlük Ordusu arasında Darfur'un Cebel Marra bölgesinde başlayan çatışmalar sivil halka ağır zararlar verdi.

Çatışmaların başladığı Ocak ayından bu yana Kuzey Darfur'da 90.000 sivil yerinden oldu ki evveli eskiye dayanan bu çatışmalarda 2003 yılından bu yana 2.6 milyon insan yerinden edildi.

Sorunun Gelişimi

Darfur çatışmaları 2003 yılında başladı ve yüz binlerce Sudan vatandaşının ölümü ve yerinden edilmesine sebep oldu.

2006 yılında Darfur Barış Anlaşmasının imzalanmasına rağmen savaş devam etti. Bu anlaşmadan beş yıl sonra, 2011'de Darfur Barışı için Doha Belgesi ile başka bir anlaşma daha imzalanmasına rağmen çatışmalar devam etti.

Hartum hükümetinin parçala ve fethet stratejisi isyancı grupların daha küçük gruplara ayrılarak sayılarının giderek artmasına sebep oldu. Günümüzde parçalanmış ve zayıflamış isyancı gruplar Darfur'un Cebel Marra dağlarında konuşlanmış durumda.

Sudan'ın bölünmesinden sonra Batılı devletlerin neredeyse tamamen unuttuğu Darfur meselesi gerek Hartum hükümetinin gerekse isyancı grupların anlaşmaya tam anlamıyla yanaşmamasından dolayı Afrika'da giderek büyüyen bir insanlık krizi olma niteliğini koruyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sudan'ın Unutulan Yüzü: Darfur
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.