Macarların 'Zigetvar minaresi' takıntısı

Macaristan'da Zigetvar Kalesi'nde restorasyonu yapılan Kanuni Sultan Süleyman Camii minaresinin uzatılıp uzatılmaması krize neden oldu

DÜNYA .
macarların zigetvar minaresi takıntısı

Zigetvar savaşının  yıldönümüne denk gelen kutlamalr öncesi, Osmanlı döneminde yapılan Zigetvar Kalesi içindeki caminin minaresiyle ilgili tartışma, mini bir kriz halini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gezi programı dahilinde ziyaret etmesi beklenen Zigetvar Kalesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Camii minaresinin 'aslına uygun olarak uzatılıp uzatılmayacağı' basında haber olup bu binanın ibadete açılıp açılmayacağı da dahil tartışmaya sebep olunca, sonunda bir panel düzenlendi.

"TÜRKİYE BASKI YAPMADI"

Dünya Bülteni'nin haberine göre Budapeşte'de önceki gün yapılan "Zigetvar'da minare yapılsın mı" panelinde Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Zigetvar'da yeni minare yapımının hiç gündeme gelmediğini, eski minarenin yenilenmesinin uzmanların vereceği karara bağlı olduğunu belirtti. Hovari, "Andras Sarayı'nda inşa edilen Osmanlı camisinin ibadete açılması konusunda da Türk hükümeti baskı yapmadı" dedi.

Başbakanlık Kültür Müsteşarı L. Simon Laszlo da hükümet olarak Zigetvar Kalesi'nde ibadethane yapımına izin vermeyeceğini daha önce de açık şekilde ifade ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Zigetvar'da ne yapılıp yapılmayacağına biz karar veririz. 450 yıllık bu cami kültür mirasıdır ve koruma altındadır. Caminin içi restore edilecek fakat eski minarenin uzatılması söz konusu değil. Zigetvar Kalesi'nin restore dilmesi hükümet programında vardır. Ancak kalede İslamiyet'le ilgili bir yapıya müsaade etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Yeni minare ve eski minarenin aslına uygun şekilde yeniden yapımına müsaade etmiyoruz. Bu konuyla ilgili Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi ile de görüştüm. Bu görüşmelere yazıya da döküldü. Bu görüşmelerde de hükümetin Zigetvar Kalesi'nde dinsel hiçbir şeyin yapımına müsaade etmeyeceğini kendilerine söyledim. Her şey bu kadar açık."

MACAR BASININA HABER OLMUŞTU

Ocak ayında Macaristan basınında çıkan haberlerde, Türkiye'nin Zigetvar Kalesi'ndeki caminin minaresini restore etmek istediği, Büyükelçi Şakir Fakılı'nın restorasyon planlarını şehir konseyine verdiğini yazdı.

ZİGETVAR'IN 450. YILDÖNÜMÜ İÇİN ORTAK PROGRAM

1566 yılındaki Zigetvar Kuşatması'nın 450 yıl dönümü kapsamında anma etkinlikleri düzenlenecek. Zigetvar şehrinin, 7 Eylül'de de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Macar ve Hırvat liderlerin de katılacağı uluslararası bir zirveye ev sahipliği yapması bekleniyor.

Kutlama programının hazırlıkları Türk ve Macar taraflar ortak toplantılar yapıyor. Bu çerçevede TİKA; Dışişleri bakanlığı, genel Kurmay ve Macar yetkililer bir araya gelerek ortak programa son şeklini vermeye çalışıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Macarların 'Zigetvar minaresi' takıntısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.