Mısır'da patlama

İhvan Şura Konseyi Üyesi Haşmet: "İhvan, şiddete karşıdır, şiddetle ilgisi olamaz. Teşkilatın, İçişleri Bakanlığı'nın defalarca yönelttiği saçma sapan suçlamalarla da bir ilgisi bulunmuyor"

DÜNYA .
mısırda patlama

 Mısır'ın başkenti Kahire'de dün meydana gelen patlamaya ilişkin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) suçlamalar yöneltilmesi, İhvan yöneticileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Müslüman Kardeşler Şura Konseyi Üyesi Cemal Haşmet, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İhvan, şiddete karşıdır, şiddetle ilgisi olamaz. Teşkilatın, İçişleri Bakanlığı'nın defalarca yönelttiği saçma sapan suçlamalarla da bir ilgisi bulunmuyor. İhvan, her seferinde bunları yalanladı" dedi.

 "Darbe yönetimi patlamaları kullanıyor"

Haşmet ayrıca, darbe yönetimin her büyük olaydan önce bu tür patlamaları kullandığını, halka baskı yapmak ve şiddete başvurmak için bu patlamaları gerekçe olarak sunduğunu ve bazı Mısırlı askerleri kurban vererek topluma korku salmaya çalıştığını söyledi.

İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Abdulmevcud ed-Derdiri de "Patlamalar ve şiddet konusundaki tutumumuz bellidir. İhvan ve HAP, şiddet olayları ve patlamaların kabul edilemez olduğunu düşünüyor" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı'nın yerel ve uluslararası kamuoyunu yanıltmaya devam ettiğini belirten Derdiri, Mısır'ı ve Mısırlıları korumak, kötüleşen siyasi, ekonomik ve güvenlik şartlarına tepki olarak herkesin devrimin yıl dönümünde sokaklara dökülmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkent Kahire'nin batısında yer alan el-Herem Mahallesi'nde meydana gelen patlamada 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 13 kişinin yaralandığı belirtilmişti. Açıklamada, olayın arkasında İhvan mensuplarının olabileceği iddia edilmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mısır'da patlama
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.