Bağdat Ticaret Odası'ndan "Türk malları" çağrısı

Bağdat Ticaret Odası, Bağdat İl Meclisi tarafından alınan "Türkiye mallarının boykot edilmesi" kararının ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirterek kararın iptal edilmesini istedi.

DÜNYA .
bağdat ticaret odasından türk malları çağrısı

Bağdat Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Haydar er-Rabii AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Bu karar Iraklı tüccar ve iş adamlarının büyük maddi kayıplara uğramasına ve Irak pazarında fiyat artışlarına sebep olacak'' dedi.

Rabii, Bağdat Ticaret Odasının, İl Meclisinde, bu karar etrafında ciddi görüş ayrılıkları olduğunu bildiğini ve kararın Irak pazarını sarsacağını ifade ederek ''Umarız bu karar uygulamaya konmaz'' diye konuştu.

Rabii ayrıca, Iraklı birçok iş adamı ve tüccarın krizde olduğunu ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesini istediklerini vurgulayarak, siyasetteki krizin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yansımamasını temenni ettiklerini ifade etti.

Öte yandan, Iraklı iş adamları da bu kararın ülke ekonomisine zarar vereceğini ve tüketimi kötü yönde etkileyeceğini ifade etti.

Bağdat'ta ticaretle uğraşan Velid Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin büyük oranda Türk malı sattığını belirterek, ''Türk mallarının böyle bir zamanda boykot edilmesi, Irak halkının yararına olmaz'' şeklinde konuştu.

Muhammed ayrıca yerli üretimin olmadığı Irak pazarında, Türk mallarının fiyat ve kalite açısından İran ve Çin mallarından çok daha iyi olduğunun altını çizdi. 

Bağdat İl Meclisi, geçtiğimiz hafta salı günü yaptığı toplantıda Türk mallarının boykot edilmesini kararlaştırmıştı. Bağdat İl Meclisi Genel Sekreteri Erkan Beyati ise alınan bu kararın hiçbir "bağlayıcılığı olmadığı" ve Türk mallarının dolaşımını etkilemeyeceğini söylemişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bağdat Ticaret Odası'ndan "Türk malları" çağrısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.