Vatikan'daki ikinci köstebek skandalı

Papa: "Paraya bağlanan rahipleri görmek üzücü"

DÜNYA .
vatikandaki ikinci köstebek skandalı

Papa Franciscus, görevlerini kötüye kullanarak kariyerlerini yükselten ve servetlerini artıran rahipleri ve piskoposları kınadı.

Papalık Mali İşler Komisyonu üyesi iki kişinin Vatikan'a ait gizli belgeleri sızdırmasının ardından ilk kez konuşan Papa Franciscus, kilise ayininde, "Başkalarını düşünüp onlara yardım etmek yerine kiliseyi kullanan insanlardan burada da var. Bunlar kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya çalışan para düşkünleri. Söylemek üzücü ancak bunları yapan kaç tane rahip ve papaz gördük" dedi.

Kilisenin bir ticarethane gibi çalışmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Papa, "Kimse, rahiplerin inananlara hizmet ettiğini söyleyemeyecek" ifadesini kullandı.

Papa, ayinde cemaatin doğru yoldan çıkmaması için dua etti.

İtalya'da dün satışa çıkan yazar Emiliano Fittipaldi'nin "Avarizia" ve gazeteci-yazar Gianluigi Nuzzi'nin "Via Crucis" adlı kitaplarının "Papa'nın sırlarını açık edeceği" gerekçesiyle, Vatikan'a ait gizli belgelerin sızdırılmasına yönelik yürütülen "köstebek" soruşturmasında hafta sonu eski komisyon sekreteri İspanyol Monsenyör Lucio Angel Vallejo Balda ve sivil görevli Francesca Immacolata Chaouqui gözaltına alınmıştı.

Francesca Immacolata Chaouqui, tutuklanması için yeterli delil bulunmaması ve yargı makamlarıyla soruşturma çerçevesinde işbirliği yapmayı kabul etmesi üzerine serbest bırakılmış ancak Balda sorgusunun ardından hücre hapsine alınmıştı.

Katolik dünyasının merkezi Vatikan, 3 yıl önce de "Vatileaks" skandalıyla sarsılmıştı. Vatikan'a ait gizli belgeler gazeteci Gianluigi Nuzzi'ye ulaşmış ve Nuzzi'nin yazdığı kitapla skandal patlak vermişti.

Öte yandan, Vatikan'da geçen ay Rahipler Meclisi (Sinod) toplantıları sırasında 13 kardinalin yazdığı gizli mektup basına yansımış, bu olay da Vatikan'ın yakın tarihte yaşadığı bir başka "belge sızıntısı" olarak kayıtlara geçmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vatikan'daki ikinci köstebek skandalı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.