Göçmen akınına Üsküp olağanüstü hal ilan etti

Makedonya'da mülteci akınına karşı sınırlarda olağanüstü hal uygulaması başlatıldı

DÜNYA .
göçmen akınına üsküp olağanüstü hal ilan etti

Makedonya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin dünkü toplantısında ülkenin güney ve kuzey sınırlarında yaşanan göçmen yoğunluğu nedeniyle ülkede "kriz hali" ilan edildiğini ve yasalar çerçevesinde Makedonya Silahlı Kuvvetleri'nin de bu bölgelerde görevlendirilebileceğini açıkladı.

Yunanistan sınırından Makedonya'ya giriş yapan göçmenlere ilişkin durumun ilgili kurumlarca yakından takip edildiğini söyleyen Koteski, özellikle güneydeki Yunanistan sınırında yaşanan yoğunluk ve baskıdan dolayı sınır bölgesinde ek tedbirler alınmasına karar verildiğini kaydetti.

Koteski, sınır bölgesinde askerlerin de görevlendirilmesinin gerek güvenliğin ve huzurun sağlanması gerekse Makedonya'dan sığınma talebinde bulunacak göçmenlere daha kapsamlı bir hizmet verilmesi noktasında etkili olacağına inandıklarını ifade etti.

Makedonya hükümetinin "kriz hali" ilan etmesi kararını da değerlendiren Koteski, ülkenin güney sınırında büyük bir yoğunluk yaşandığını ve son 24 saat içinde  bin 4'ü Suriyeli olmak üzere bin 327 göçmenin Makedonya'dan sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

Koteski, ülkedeki iltica kanununda yapılan değişikliğin ardından iki ay içerisinde 41 bin 414 göçmene geçici sığınma izni verildiğini anımsatarak, bunların 33 bin 461'in Suriye, 2 bin 73'ünün Afganistan, bin 937'sinin Irak ve bin 198'in Pakistan vatandaşı olduğuna dikkat çekti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Göçmen akınına Üsküp olağanüstü hal ilan etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.