Pakistan'daki aşırı sıcaklardan 450 ölüm

Pakistan'da etkisini sürdüren aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 450'ye yükseldi.

DÜNYA .
pakistandaki aşırı sıcaklardan 450 ölüm

Pakistan'ın orta ve güney kesimlerindeki bazı kentlerde hissedilen sıcaklık 47 dereceyi buldu.

Ülkenin güneyinde Sind eyaletinin başkenti Karaçi'deki Cinnah Hastanesi Acil Servis Şefi Dr. Seemi Cemali, gazetecilere yaptığı açıklamada, sıcak hava dalgası nedeniyle ölenlerin sayısının her geçen dakika arttığını belirtti. Cemali, sadece hastanelerinde son 3 günde sıcak hava dalgasından etkilenerek hayatını kaybedenlerin sayısının 200'ü bulduğunu söyledi. 

Hastanelerinde tedavi için artık yer kalmadığını ve sıcak hava dalgasından etkilenen hastaları başka hastanelere yönlendirmeye çalıştıklarını belirten Cemali, "Hastanemizde aşırı sıcaklardan etkilenerek tedavi altında olan halen 1500 kişi bulunuyor" dedi. 

Karaçi'nin yanı sıra Sind Eyaleti'nin Badin, Tharparkar, Sukkur bölgeleri ile Pencap Eyaleti'nin Lahore kentinde de onlarca kişinin aşırı sıcaklardan etkilenerek hastanelere koştuğu bildirildi. Yerel televizyon Geo TV'nin hastane kaynaklarına dayandırdığı haberinde Lahor kentinde 450'si kritik düzeyde olmak üzere bin çocuğun aşırı sıcaklara bağlı hastalıklardan dolayı tedavi altında olduğu ifade edildi. 

Karaçi Devlet Hastanesi ve Abbasi Şahid Hastanesi'nde de aşırı sıcak havadan etkilenerek hayatını kaybedenlerin sayısı da 250'ye ulaştı. 

Hastane kaynaklarından alınan bilgilere göre, Karaçi ve etrafındaki bölgelerde aşırı sıcak hava dalgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı toplamda 450'ye yükseldi. 

Bu arada Karaçi Üniversitesi aşırı sıcaklar nedeniyle sınav tarihlerini 1 ay erteledi.

Öte yandan Sind Eyaleti Başbakanı Seyyid Kayyum Ali Şah'ın evlere elektriğin daha fazla verilebilmesi için, Salı gününden itibaren başlamak üzere kentteki tüm market ve alış-veriş merkezlerinin daha fazla elektrik tüketmemek için kapanış saatini 21.00 olarak belirlediği öğrenildi. 

Pakistan'da enerji sıkıntısı nedeniyle Karaçi ve civarında 12 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Yaz aylarında aşırı nemli iklime sahip olan Karaçi'de, elektrik kesintilerinin de sıcak havadan ölümleri tetiklediği düşünülüyor. 

Pakistan Meteoroloji Ofisi, sıcak havanın ülke genelinde 24 Haziran akşamına kadar etkisini sürdüreceğini bildirdi. 

Pakistan'ın komşusu Hindistan'da geçen ay aşırı sıcaklar nedeniyle 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Pakistan'daki aşırı sıcaklardan 450 ölüm
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.