6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bosna Hersek, Makedonya, Yunanistan, Filistin gibi ülkelerden gelen çocuklarla "barış ekmeği" pişirdi

DÜNYA .
6. uluslararası barış ekmeği festivali

İSTANBUL (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, herkesin istediği gibi savaşın diliyle konuşmaya devam edebileceğini belirterek, "Biz bu topraklarda herkesi hazreti insan olarak gören bir dille konuşmaya devam edeceğiz" dedi.

Bu yıl "Çanakkale Şehitlerinin Torunlarıyla Barış Ekmeğini Esenler'de Pişiriyoruz" temasıyla düzenlenen "6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali", Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Etkinlik, Lübnan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Ürdün, Filistin, Suriye ve Libya'dan gelen çocukların oluşturduğu koronun "Çanakkale İçinde Vurdular Beni" isimli türküyü söylemesiyle başladı. Festival kapsamında yapılanların anlatıldığı görüntülerin gösterildiği etkinlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Mesajda şunlar kaydedildi:

"6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'ne davetiniz için teşekkür ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlediğiniz bu anlamlı etkinlik çeşitli ülkelerden çocukların bir araya gelerek sevgi, saygı ve barış çağrılarını dünyaya ulaştırmalarına vesile olacaktır. Bu yıl Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla Çanakkale şehitlerinin torunlarıyla gerçekleşecek etkinliğe katkısı olan tüm kurum ve kuruluşları tebrik ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, kıymetli misafirlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum."

- "Çanakkale insanlığı savunmak için bir araya gelindi"

Etkinlikte konuşan Kurtulmuş, Birinci Dünya Savaşı'nda en büyük zararı gören ülkelerden birisinin evlatları olduklarını belirterek, kazması küreği kalmayan bir milletin Çanakkale'de büyük destan yazdığını anlatarak, Çanakkale Destanı'nın sadece askeri değil, ahlaki bir zafer olduğunu aktardı.

Kurtulmuş, Çanakkale'de, etkinliğe katılan çocukların geldiği ülkelerden birçok kimsenin yan yana yattığını belirterek, Ramallah'tan, Cizre'den, Selanik'ten, Trablusgarp'tan, Gümülcine'den, Üsküdar'dan gelen Mehmetlerin bir ideali, cihan devletini, bir büyük devleti ve bunun da ötesinde insanlığı savunmak için bir araya geldiğini ifade etti.

Çanakkale'nin, Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılında, savaş sonrasındaki paylaşımı bitiremeyenlerin hala yeni savaşları körüklemeye çalıştığını dile getiren Kurtulmuş, savaş sonrası nasıl Osmanlı'dan lime lime edilerek farklı devletler çıkartıldıysa, o devletlerden de şimdi farklı devletlerin çıkartılmaya çalışıldığını söyledi.

Numan Kurtulmuş, "İşte Irak'tan, Suriye'den, Yemen'den Libya'ya kadar geniş coğrafyamızdaki olayların arkasındaki ana fikir budur. Bir kere daha filler tepişiyor. Olanlar çimlere oluyor. Bir kere daha dünyanın bütün kaynaklarına sahip olmak isteyenler büyük bir iştahla bu bölgeyi yeniden pazarlamak, parsellemek, bölüşmek istiyor" diye konuştu.

Birileri yeni savaşların türkülerini yazarken, Türkiye'ye yeni bedel ödetmek için bir asır önce yaşananlar tekrar gündeme getirilirken kendilerinin barış törenleri düzenlediğini kaydeden Kurtulmuş, "Biz çünkü biliyoruz ki bu coğrafyanın da dünyanın da geleceği daha fazla savaş değil daha fazla barıştır. Daha fazla dağılma değil bütünleşmedir" ifadelerini kullandı.

- "Bu topraklar barışın merkezidir" 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bugün farklı ülkelerden çocukların sadece bir avuç un değil, kucak dolusu sevgi ve barış ideali getirdiğini belirterek, onların yeryüzünün yeniden barış içerisinde yaşanabileceğini ortaya koymak için geldiklerini aktardı.

Kurtulmuş, "Bu topraklar esenlik ve barışın merkezidir. Horasan, Anadolu, Trakya, Rumeli erenlerinin diyarıdır. Bu topraklarda ayrılık gayrılık olmaz. Bu topraklarda 'Cümle alem birdir bize' görüşüyle Yunus'un diliyle konuşulur. Herkes istediği gibi savaşın diliyle konuşmaya devam edebilir. Biz bu topraklarda herkesi hazreti insan olarak gören bir dille konuşmaya devam edeceğiz. İşte bugün onu somut hale getiren bir töreni idrak ediyoruz" değerlendirmesinde konuştu.

Kurtulmuş, bugün burada pişen ekmeğin herkese yetmeyeceğini ancak o ekmeği ortaya çıkaran sevgi ve barış idealinin bütün dünyaya yetecek kadar güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, etkinliğin hem dünya barışına katkı sağlayacağını belirterek, aynı zamanda Çanakkale şehitlerini anmak için bir vesile olduğunu söyledi.

- Göksu: "Çocuk ve ekmek üzerinden barış için seslenmek istiyoruz"

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, 6 yıl önce başlattıkları festivale her dönem farklı konseptle dünyanın farklı yerlerinden çocukları Esenler'e getirdiklerini belirterek, çocukların gelirken yanlarında memleketlerinin bereketlerini temsil eden "un" getirdiklerini, bu unları maya ve su ile kararak Türkiye'de ekmek yaptıklarını anlattı.

Ekmeğin bereketi temsil ettiğini dile getiren Göksu, insanın hayatında vazgeçemeyeceği 2 şeyin ekmek ve çocuk olduğunu, bu yüzden dünyaya bu 2 kavram üzerinden barış için seslenmek istediklerini söyledi.

"Esenler'deki Fatma ile Libya'daki Fatma'nın dünya liderlerine mektup yazmasını istedik" diyen Göksu, bu mektupta zalim liderlere zulümlerini sona erdirmeleri için seslenileceğini bildirdi.

Göksu, festivale katılan çocukların dedelerinin Çanakkale'de Türklerle birlikte düşmana karşı çarpışmak için geldiğini kaydederek, onların torunlarının da sevgi için bu ülkeye geldiğini ifade etti.

Başkan Göksu, "Umarız ki bu yıl gelen çocukların duası makbul olur Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de akan kan ve gözyaşı durur" diye konuştu.

- Kurtulmuş çocuklar ile ekmek pişirdi

Konuşmalardan sonra Kurtulmuş, önlük giyerek çocuklarla birlikte sahneye çıktı. 

Çanakkale Savaşı'nda dedeleri düşmanlara karşı Osmanlı askerleriyle savaşan çocukların Lübnan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Ürdün, Filistin, Suriye ve Libya'dan getirdikleri un ve sular, Anadolu'dan getirilen maya ile birlikte hamur karma makinesine döktü. Hamur daha sonra ekmek haline getirilerek, fırında pişirildi. 

Pişen ekmeği Kurtulmuş, bölerek, çocuklara ve basın mensuplarına ikram etti. Etkinlik kapsamında sahnede "Barış Duvarı" da açıldı.

Festival kapsamında çocukların yazdığı barış mektupları ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere farkı devletlerin liderlerine gönderileceği bildirildi.

Programın sonunda Kurtulmuş'a Göksu tarafından "Şehir Şiirleri Antolojisi" isimli kitap hediye edildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 6. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.