Kırım Tatar Temsilciler Konseyi artık Kiev'de

Daha önce Akmescit'te bulunan Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi bundan böyle Kiev'de faaliyet gösterecek

DÜNYA .
kırım tatar temsilciler konseyi artık kievde

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'ın Akmescit kentinde bulunan Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi bundan böyle Kiev'de faaliyet gösterecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından imzalanan kararname ile Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi'ne ilişkin 7 Nisan 2000'de onaylanan yönetmelikte yeni düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemede, daha önce Akmescit'te bulunan konseyin bundan sonra Kiev'de faaliyette olacağı bildirildi.

Petro Poroşenko'nun imzaladığı bir diğer kararnamede ise Kırım Tatarları Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Rıfat Çubarov'un Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi Başkanı olarak atandığı ifade edildi.

Kararnameyle konsey başkanının Ukrayna devlet başkanı tarafından görevlendirileceği ve görevinden alınacağı kararlaştırıldı. Ayrıca KTMM başkanının Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi'nin başkanı olabileceği belirtildi. Konsey başkanının konsey üyelerini belirleyeceği ve konseyin faaliyetini yöneteceği de yeni düzenlemede yer aldı. 

Ukrayna Devlet Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek bir danışma organı olan Kırım Tatar Halkı Temsilciler Konseyi'nin başlıca görevleri arasında Kırım Tatarlarıyla ilgili siyasi, hukuki ve sosyo-ekonomik, kültürel ve diğer konularda analiz, tahmin ve öneriler hazırlamak bulunuyor.

Geçen yıl ekim ayında yapılan genel seçimlerde Petro Poroşenko'nun blokundan 71'inci sırada aday olmasına rağmen milletvekili seçilemeyen Rıfat Çubarov, aynı bloktan 65'inci sıradan milletvekili seçilen Stepan Barnu'nun dün Poroşenko tarafından Ternopol valiliğine tayin edilmesi üzerine milletvekili olmuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kırım Tatar Temsilciler Konseyi artık Kiev'de
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.