Myanmar'da öğrencilerden eğitim protestosu

Myanmar'da (Birmanya) üniversite öğrencileri ülkede yüksek öğretiminin merkezileşmesine neden olacağını söyledikleri yeni bir yasa tasarısını protesto etmek için 140 kilometrelik bir yolculuğa çıkarak Letpadan şehrinden Yangon'a yürüyor.

DÜNYA .
myanmarda öğrencilerden eğitim protestosu

Geçen haftadan bu yana gösterilerin başladığı yer olan Letpadan kentinde tansiyon yükseliyordu. Polis öğrencilerin yürümesine izin vermeyerek müdahale etti.

Öğrenciler eğitimde merkezileşmeye engel olan düzenlemeler ile, öğrencilere sendika hakkı tanınmasını ve etnik azınlıkların dillerinde eğitim yapılmasını istiyor.

BBC Türkçe’ye göre öğrencilere önce geçen hafta dağılmaları için süre tanındı, daha sonra yürümelerine izin verildi.

Ülkede yayın yapan Irrawady isimli gazete, varılan anlaşmaya rağmen öğrencilerin yürüyüşte bayrak açmasına izin verilmemesi nedeniyle çatışma çıktığını yazdı.

Gazete öğrenciler arasında bayılanlar olduğunu ve dikenli tellerle örülen polis barikatlarında yaralandıklarını bildiriyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Myanmar'da öğrencilerden eğitim protestosu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.