Generaller Mursi konusunda yalan mı söyledi?

Independent gazetesinde yer alan, Orta Doğu muhabiri Robert Fisk imzalı habere göre Mısır, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi'nin askeri cezaevi yerine sivil bir cezaevinde kaldığı konusunda dünyaya yalan söylemiş olabilir.

DÜNYA .
generaller mursi konusunda yalan mı söyledi?

Gazeteye göre Mısırlı generallerin arasında iki yıl önce geçen bir konuşmanın Independent'a da gönderilen kayıtları, Mursi'nin 2013'te görevinden hukuksuz bir biçimde alındığına dair deliller sunuyor.

Konuşma kayıtlarına göre şu anki Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi için çalışan dönemin generalleri aralarında Mursi'yi koyacakları yeni bir hapishane binası inşa etmeyi, binayı askeri bir cezaevinin yanına inşa ederek, kapısına askerler yerine polis dikmeyi ve bu şekilde yargıyı kandırmayı konuşuyorlar.

Gazeteye göre eğer Mursi'nin Mısır başsavcılığı yerine, ordunun mahpusu olarak tutulduğu kanıtlanırsa, Sisi ve yönetimi dünya karşısında darbe yapmadıklarını savunamayacak durumda olacaklar.

BBC Türkçe’ye göre Fisk, sızan kayıtların Birleşmiş Milletler'e gönderdildiğini yazarak, Mısırlı generallerin darbe suçlamasını 2013'ten bu yana reddetiklerini, ancak şimdi BM'nin bu yeni delillere göre bir değerlendirme yapacağını söyledi.

Sisi ise kayıtların gerçek olmadığını iddia ediyor.

Ancak Mursi'nin avukatları kayıtların bilimsel olarak incelendiğini ve gerçek olduklarını söylüyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Generaller Mursi konusunda yalan mı söyledi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.