Nazilere geçit yok

Almanya’da, aşırı sağcı PEGİDA’nın Köln’deki uzantısı KÖGİDA’yı protesto eylemi, binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

DÜNYA .
nazilere geçit yok

Almanya’da, aşırı sağcı “Batı’nın İslamlaşması’na Karşı Vatansever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketinin Köln’deki uzantısı KÖGİDA’yı protesto eylemi, binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Köln Deutz’daki Fuar Kulesi çevresinde düzenlenen mitinge AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Arif Ünal, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

KÖLN’Ü PEGİDA’YA TESLİM ETMEYİZ

Türkler’in yanı sıra Almanlar’ın ve diğer yabancıların da destek verdiği gösteride, “Köln renkli kalacak”, “Çeşitlilik güçtür” ve “Irkçılığa ve şiddete hayır” yazılı pankartlar taşındı, “Naziler dışarı” sloganları atıldı. Gösteri alanında kurulan platformda şarkılar söylendi, katılımcılar dans etti. Yeşiller Milletvekili Arif Ünal yaptığı açıklamada, Köln halkının, Köln’ün bir Dresden olmadığını göstermek için gösterilerine kiliselerden, sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesimin destek verdiğini söyledi. Ünal, “Zaten sizler de göreceksiniz bu ırkçı grupların sayısı Köln gösterisinde, polisin verdiği bilgiye göre sayı 500’ü geçmeyecek. Bunun karşısında belki de 5 binin üzerinde ırkçılığa karşı yürüyüşe katılan insan olacak. Biz Köln’ü bu bir avuç ırkçı ve İslam düşmanı gruplara teslim etmek istemediğimiz için buradayız” diye konuştu.

Yenişafak’ın haberine göre gösteriye katılanlardan Bayram Mert de 44 yıldır Almanya'da yaşadığını, şimdiye kadar göçmenlere ve camilerle bu kadar ırkçı faaliyetlerle karşılaşmadıklarını ifade etti.

ALMANLAR DA DESTEK VERDİ

Alman katılımcılardan Karls Savelsberg ise “Biz Köln şehrimizin hoşgörülü olduğunu göstermek için bugün buraya katıldık. Irkçı, KÖGİDA taraftarlarından fazla olduğumuzu göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Katja Schneider de çeşitliliğin Almanya için büyük kazanç olduğunu, her konuda eleştirilerin yapılabileceğini ancak PEGIDA ve KÖGİDA’nın yaptığının yapıcı ve çözüm odaklı olmadığını vurguladı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nazilere geçit yok
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.