Pakistan'da okula saldırı:148 ölü 150 yaralı

Taliban, Pakistan'ın Peşaver kentinde ordunun yönetimindeki bir okula saldırdı. Çoğu çocuk en az 148 kişi öldü, 150 kişi yaralandı. Askerlerin operasyonu sürdürdüğü okuldan silah ve patlama sesleri geliyor.

DÜNYA .
pakistanda okula saldırı:148 ölü 150 yaralı

Pakistan Talibanı, Hayber-Pahtunhva eyaletinin başkenti Peşaver'de askeri bölgede bulunan bir okula saldırdı. En az silahlı altı Taliban üyesinin saldırdığı okulda 500 civarında öğrenci ve öğretmenin bulunduğu tahmin ediliyor. Pakistanlı yetkililere göre çoğu çocuk en az 148 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı.

Hastane kaynakları yaralılardan çoğunun durumunun ağır olduğunu ve ölü sayısının her an artabileceğini duyurdu.

Okul civarına çok sayıda güvenlik görevlisi gönderildi. Bölgedeki Al Jazeera kaynaklarının aktardığı bilgiye göre okuldan silah ve patlama sesleri geliyor. Pakistan ordusunun okulun içindeki Taliban mensuplarına yönelik operasyonu devam ediyor. Pakistan ordusundan yapılan açıklamaya göre şu ana kadar dört Taliban mensubu öldürüldü.

'Acılarımızı hissetmelerini istiyoruz'

Pakistan Talibanı’ndan okul saldırısıyla ilgili yapılan açıklamada “Okulu hedef aldık çünkü ordu ailelerimizi hedef alıyordu, onların bizim acılarımızı hissetmelerini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Peşaver'deki Al Jazeera muhabiri Ahmet Zeydan'ın aktardığına göre silahlılar yüzlerce çocuğu rehin tutuyor. Okul ordunun kontrolünde. Taliban bu türden saldırıyı ilk defa yapıyor. Okuldaki öğrencilerin çoğunluğu asker çocuğu. Okul ilköğretim ve lise bölümlerini içeriyor.

Pakistan Talibanı'nın sözcüsü Muhammed Horasani okula en az altı saldırgan gönderdiklerini ve saldırganlara askeri personeli vurmalarını emrettiklerini duyurdu. Horasani, saldırganlar arasında intihar bombacılarının da bulunduğunu söyledi. Taliban'ın sözcüsü, "İntihar bombacılarımız okula girdi. Kendilerine çocuklara zarar vermemeleri konusunda talimat verildi" dedi.

Horasani, okul saldırısının ordunun Kuzey Veziristan’da düzenlediği saldırılara karşı bir misilleme hareketi olduğunu açıkladı.

Başbakan Peşaver'e gidiyor

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Taliban’a karşı operasyonu bizzat yönetmek amacıyla Peşaver’e doğru yola çıktığını duyurdu.

Aljazeera’ya göre Navaz Şerif konuyla ilgili açıklamasında, "Onlar benim çocuklarım ve kayıplar da benim” ifadelerini kullandı.

AFP'ye konuşan bir ordu yetkilisi ise "Peşaver'deki Devlet Askeri Okulu'nda silahla ateş etme olayı oldu. Askerler bölgeyi kordona aldı. Militanları arıyoruz" açıklamasını yaptı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Pakistan'da okula saldırı:148 ölü 150 yaralı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.