Gazze'de 1000 Çocuk ömür boyu sakat kalacak

BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 500'den fazla çocuğun öldüğünü, yaralanan 3 bin çocuğun üçte birinin ömür boyu sakat kalacağını rapor etti.

DÜNYA .
gazzede 1000 çocuk ömür boyu sakat kalacak

BM Genel Sekreteri'nin çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Leyla Zerrougui, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında çocukların büyük mağduriyet yaşadığını kaydederek, "Gazze'deki bu olaylar derinlemesine incelenmeli ve iki taraftan da sorumlular tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalı" dedi. Zerrougui, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "silahlı çatışmalar ve çocuklar" konulu toplantıda, hazırladığı raporu Konsey'e sunarak, başta Irak, Suriye ve Gazze olmak üzere dünyanın birçok noktasındaki silahlı çatışmalarda en büyük zararı çocukların gördüğünü söyledi.

Leyla Zerrougui, konuşmasında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden çocuklara da değinerek, "Bu toplantıda Gazze'de çocukların başına gelen korkunç olayları anlatmazsam eksiklik olur. Temmuz başından beri Gazze'de 500'den fazla çocuk öldürüldü. Üçte ikisi 12 yaşından küçük en az 3 bin 106 çocuk yaralandı ya da sakat kaldı. Bunların üçte biri ömür boyu sakat kalacak" dedi.

"İsrail 244 okulu bombaladı"

İsrail'in okulları da hedef aldığını vurgulayan Zerrougui, "75'i BM'ye bağlı olmak üzere en az 244 okul İsrail tarafından bombalandı. Bir okul İsrail ordusu tarafından üs olarak kullanıldı. Gazze'de okulların açılma dönemi gelmesine rağmen 110 bin kişinin başını sokacak bir evi yok ve çoğu okullara sığınmış durumda. Gazze'de çocukların yakın gelecekte okula başlayabilme umutları çok düşük"  diye konuştu. 

Zerrougui, İsrail saldırılarında hastanelerin de zarar görmesinin Gazze'deki çocukların acil tıbbi yardım almalarını engellediğini söyledi.

Hamas roketleri nedeniyle bir İsrailli çocuğun öldüğünü, altısının da yaralandığını belirten Zerrougui, roketler nedeniyle İsrail tarafında üç okulun zarar gördüğünü kaydetti. Zerrougui, bazı hadiselerde savaş suçuna kadar varan uluslararası hukuk ihlallerine göz yumulamayacağını vurgulayarak, "Gazze'deki bu olaylar derinlemesine incelenmeli ve iki taraftan da sorumlular tespit edilerek adalet önüne çıkarılmalı" dedi. 

Irak'ta 8 ayda 700 çocuk öldürüldü

IŞİD'in Suriye ve Irak'ta 'vahşi katliamlar' işlediğini ve 'insan hayatını hiçe saydığını' vurgulayan Zerrougui, "Irak'ta yıl başından bu yana 700 çocuk öldürüldü ya da sakat bırakıldı" dedi. IŞİD'in henüz 13 yaşındaki çocuklara bile silah verdiğini, bazılarını intihar komandosu olarak kullandığını kaydeden Zerrougui, Irak hükümetini destekleyen milislerin de IŞİD'e karşı aynı şekilde çocukları silah altına aldıklarını söyledi.

Zerrougui, çocuklara yönelik şiddetin yaygın olduğu Afrika'da da Boko Haram örgütünün özellikle okul çağındaki çocukları hedef aldığını vurgulayarak, "Boko Haram geçen yıl 100 öğrenci ile 70 öğretmeni öldürdü" diye konuştu.

Nijerya'da 200'den fazla çocuğun halen Boko Haram'ın elinde olduğunu söyleyen Zerrougui, örgütün, eylemlerinde 12 yaşına kadar kız ve erkek çocukları kullandığının tespit edildiğini ifade etti. Nijerya'da hükümete yakın silahlı grupların da çocuklara yönelik suç işlediğinin belirlendiğini dile getiren Zerrougui, Nijerya hükümetinden bu konudaki araştırmasının sonuçlarını bir an önce kamuoyuna açıklayarak sorumluları cezalandırmasını istedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Gazze'de 1000 Çocuk ömür boyu sakat kalacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.