Tahran'dan Erbil'e Kerkük teklifi

IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi karşısında Başbakan Maliki'ye destek veren İran, Kürt yönetimini yanına çekebilmek için 'Bağdat'a destek olun Kerkük'ü size verelim' teklifinde bulundu. Irak

DÜNYA .
tahrandan erbile kerkük teklifi

IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi karşısında Başbakan Maliki'ye destek veren İran, Kürt yönetimine 'Bağdat'a destek olun Kerkük'ü size verelim' önerisinde bulundu. Teklifin İran'ın başkenti Tahran'ı ziyaret eden Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'ye İran Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı ve Deniz Amirali Ali Şamhani tarafından iletildiği de öğrenildi.

BAĞDAT İKNA EDİLDİ MESAJI

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Amiral Şamhani'nin görüşmenin ardından Kürt yönetimine hitaben yolladığı mektupta İran'ın Bağdat'ın öneri ve tekliflerine garantör olacağı vurgulanarak, Bağdat'ın IŞİD'e karşı vereceği mücadelede Kürt yönetiminin karadan ve istihbarı destek vermesi istendi.

ANAYASAYA DAYANDIRDILAR

Öneriye göre, Kürt yönetimi destek verirse, Irak Anayasası'nın 140. maddesinde yer alan Kerkük'ün de içinde yer aldığı sorunlu bölgeleri Bağdat'ın tamamen Kürt yönetimine bırakacağı, diğer bir ifade ile Kürtlerin hali hazırda Irak ordusunun çekildiği ve Peşmergelerin kontrol altına aldığı bölgelerin Kürt yönetimine bırakılacağı garantisi verdiği belirtiliyor.

PETROL GELİRİ YÜZDE 30'A ÇIKAR

İran ve Kürt yönetimine yapılan önerilerde dikkat çeken diğer ayrıntı ise, 5 yıl süre ile Kürt yönetiminin sattığı tüm petrol gelirinin Erbil'e aktarılacağı ve 5 yılın ardından Irak Kürdistan yönetiminin Irak bütçesinden aldığı bütçe oranının yüzde 17'den yüzde 30'a çıkarılacağı taahhüdü.

KÜRTLER TEKLİFE YANAŞMADI

Öte yandan İran'dan yapılan söz konusu önerilerin yer aldığı mektupta İran'ın garantör olacağı, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin de bu anlaşmayı hayata geçirmek üzere imza attığı belirtiliyor. Bazı Kürt kaynaklardan alınan bilgiye göre mektubun Erbil'de değerlendirildiği ancak Maliki'nin uygulamalarının güven verici sözler olmadığına vurgu yapılarak Iraklı Sünnilerin sorunun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğinin iletildiği ifade edildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tahran'dan Erbil'e Kerkük teklifi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.