24 saatte Bologna

Ortaçağ izleriyle ve orijinal lezzetleriyle dikkat çeken bu İtalyan kentini bir günde doya doya yaşamanızın formülü, yazımızda gizli...

DÜNYA .
24 saatte bologna

Ortaçağ izleriyle ve orijinal lezzetleriyle dikkat çeken bu İtalyan kentini bir günde doya doya yaşamanızın formülü, yazımızda gizli...

Floransa’nın kuzeyinde, Reno ve Savena nehirleri arasında yer alan Bologna, kemerli yapıları, görkemli meydanları ve kiliseleriyle olduğu kadar canlı gündelik hayatı, sokak sanatçıları, üniversitesi ve baş döndürenmutfağıyla da keşfedilmeye değer. 24 saatlik hızlı bir tur ile Bologna’yı keşfetmek mümkün. O zaman hemen başlayalım.

11.00

Kente ilk bakış Bologna Avrupa’nın en iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biri. Dar sokakları, büyük meydanları etkileyici Ortaçağ izleriyle dolu. Yürürken bir köşeden opera, bir başka köşeden keman sesi kulağınızı okşayabilir, şarkı söyleyip eğlenen bir gruba dahil olabilir, bir sonraki sokakta herhangi bir olayı protesto eden bir öğrenci grubunun ortasına düşebilirsiniz. Kente ilk bakış içinse rotanız San Luka Bazilikası olmalı. Yaklaşık sekiz kilometrelik kemerli bir arktan yürüyüşle ya da dolmuşlarla varabileceğiniz kentin en yüksek noktasında Bologna tümgörkemiyle karşınızda olacak.

12.30

Görkemli meydanlar Bologna yürüyüşü sırasında en çok görkemli meydanlarda vakit geçireceksiniz. Bumeydanların en ünlüsüMaggiore. Kentte, buluşma ve tüm yolların kesişme noktası olan bumeydan günün her saati nefes almak, kahve içmek için ideal.Maggiore Meydanı’nın simgesiyse San Petronio Bazilikası. Yapımına 1390 yılında başlanan katedral, dünyadaki en büyük beşinci katedral ve ana girişinde 15. yüzyıl sanatçısı Jacopo della Quercia’nın etkileyici yarı-kabartma eserlerinden bir koleksiyon bulunuyor. Cappella dei ReMagi’nin içinde İtalya’nın en eski orgu, Dante’nin İlahi Komedya’sından sahneleri resmeden freskler ve devasa bir güneş saati var. Bologna’nın diğer ünlümeydanı Neptün’deki Neptün Çeşmesi de dikkat çekici. Tomasso Lauretti tarafından 1563’te yapılan çeşme, kentin bir başka buluşma yeri. 1563- 1566 yılları arasında yapılan çeşme, Papa’nın gücünün simgesi olarak inşa edilmiş. Alt tarafında yer alan küçükmeleklerse o dönemde keşfedilmiş dört farklı nehri simgeliyor: Ganj, Nil, Amazon ve Tuna.

14.00

Öğle yemeği için Bologna İtalya’nın yemek başkenti desek abartmış olmayız. Geleneksel Bolognamutfağını akşamyemeğine bırakıp, PiazzaMaggiore’deki lezzetli atıştırmalıklarıyla ünlü Rosa Rosae ilk tercihiniz olmalı. (Via Clavature, 18)

15.00

Avrupa’nın en eski üniversitesi Bologna, Avrupa’nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor. Dante, Erasmus ve Kopernik’in öğrencisi olduğu bu efsane üniversite, bugün Bologna’nın her yerine yayılmış 100 bin kişilik kocaman bir şehir gibi.

16.00

Şehrin simgesi İkiz Kuleler Şehrin bir diğer simgesi “İkiz Kuleler” (Le Due Torri). Porta RavegnanaMeydanı’nda yer alan iki kuleden yüksek olanı Asinelli Kulesi. 1109-1119 yılları arasında inşa edilen kule 97.2metre yüksekliğinde ve 498 basamakla çıkılıyor. Hemen hemen aynı tarihlerde inşa edilen diğeri ise Garisenda Kulesi. Yüksekliği 47metre, 498 basamakla tırmanılıyor.

17.00

Alışveriş zamanı Ev yapımımakarnalar, almanız için önerebileceğimiz ilk şey. Aynı dükkânlarda yine ev yapımı çeşitli peynirler de bulabilirsiniz. Galleria Cavour, pahalı vemarka alışverişi sevenlerin uğrak yeri. Bir başka alışveriş adresi de Via San Felice. Bologna’nın kadınları çekecek en büyük özelliği ise hiç kuşkusuz ayakkabı üretimmerkezi olması. Ayakkabı tutkunları bu şehirde ekstra zaman ve para harcayacaklar.

18.00

Rönesans ressamlarının izinde Zarif San GiacomoMaggiore Kilisesi, Lorenzo Costa imzalı 15. yüzyıl freskleriyle bezeli. Üniversitenin diğer tarafında bulunan, Bologna’nın güzel sanatlar koleksiyonu Pinacoteca Nazionale, kentin Rönesans ressamlarının ve efsane Raffaello’nun eserlerine yer veriyor; 14. yüzyıl sanatçısı Vitale da Bologna’nın yoğun, parlak renkli eserlerini kaçırmayın.

20.00

Akşam yemeğinde tercih zor Bolognamutfağı gerçekten keşfedilmeye değer. Kente boşuna La Grassa (yağ/şişman) dememişler. En iyi İtalyan yemeklerinden aileler tarafından işletilen zarif trattoria’lara uzanan bir yelpazede, yüzlerce restoran içinden bir seçimyapmak mümkün. Siz yine de lazanya, tortelloni in brodo (et suyu) ve tagliatelle al ragù (et sosu) gibi bütün Bolonez klasikleri sunan ve son derece kaliteli şarap listesiyle övünen PiazzaMignetti’deki Osteria de’ Poeti’yi tercih edin deriz. (Via de Poeti)

21.00

Eğlence zamanı Şehirde yıl boyu pek çok festival, konser düzenleniyor. Ayrıca kentin bütün salonlarında son derece kaliteli klasikmüzik seçenekleri var. Bologna bir öğrenci kenti olduğu için irili ufaklı barlarda hemen her gün geç saatlere kadar süren hareketlilik cabası...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 24 saatte Bologna
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.