600 Bin Somalili Çocuk Açlıktan Ölebilir

Dünya Bankası raporuna göre, gıda fiyatları geçen yıla göre yüzde 33 arttı.

DÜNYA .
600 bin somalili çocuk açlıktan ölebilir

Dünya Bankası, gıda fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33, yakıt fiyatlarının yüzde 45 arttığını açıkladı.

Dünya Bankası'nın yayımladığı raporda, gıda fiyatlarının rekor düzeye ulaştığı 2008 yılı seviyesine yaklaştığı belirtildi. Gıda fiyatlarının, Afrika Boynuzu'nu etkisi altına alan açlık ve yoksullukla ilgili koşulları daha da kötü hale getirdiği ifade edildi.

Raporda, son üç ayda Somali'de beş yaş altı 29 bin çocuğun hayatını kaybettiği, yaklaşık 600 bin çocuğun ise tehlikeyle karşı karşıya bulunduğuna dikkati çekildi. Raporda, kriz nedeniyle Afrika Boynuzu ülkelerinde 12 milyondan fazla kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, "Yüksek gıda fiyatları ve düşük gıda stokları; korumasız, yoksul insanları fazlaca etkileyeceği tehlikeli bir durumda olduğumuzu gösteriyoruz. Bugünkü belirsizlik ve buharlaşmaya karşı teyakkuzda olmak hayati önemdedir" dedi.

ETHA

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 600 Bin Somalili Çocuk Açlıktan Ölebilir
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.