Hama Duvarlarlarına Yazılanlar Şok Etti!

Hama’da da Müslümanları gözünü kırpmadan katleden Baas güçleri Hama duvarlarına ‘Beşşar Allah, Mahir de Muhammed’ gibi aşağılık sloganlar yazdı.

DÜNYA .
hama duvarlarlarına yazılanlar şok etti!

Diğer Suriye şehirlerinde olduğu gibi Hama’da da silahsız göstericileri gözlerini kırpmadan katleden Baas güçleri Hama duvarlarına halkı kışkırtıcı, aşağılık sloganlar yazdı. ‘Beşşar’dan başka ilah yok’, ‘Beşşar Allah, Mahir de Muhammed’ gibi Baasçıların dinini açıkça ortaya koyan bu çirkin ibareler Hama Halkı’nda şehirlerinde görülen yıkımdan daha büyük tesir etti ve acı hissetmelerine yol açtı.

Öte yandan İspanya gazetelerinden birinde yayınlanan habere göre İspanya Başbakanı Suriye rejimine içine düştüğü krizden çıkabilmek için teklif sunmak üzere geçtiğimiz ay özel danışmanını gizlice Suriye’ye gönderdi. Bu girişime Türkiye de eşlik etti. Ancak tüm girişimler gibi İspanya’nın bu girişimi de Baas Rejimi’nin vahşetini durdurmak için yeterli olmadı.

Baas güçleri tarafından geçtiğimiz günlerde kesintisiz baskı ve saldırılara uğrayan Suriye’nin Hama Kenti’nde görgü tanıkları Baas askerlerinin duvarlara İslam’ı hakir gören, halkın duygularını kışkırtan sloganlar yazdıklarını ifade etti.

Görgü tanıkları şöyle konuştu: ‘Yıkımdan çok insanı rencide edip kıran askerlerin gerilerinde bıraktıkları duvar yazılarıydı. Duvarlara yazılan bu aşağılayıcı ifadeler arasında şunlar yer alıyordu: ‘Beşşar’dan başka ilah yok’, ‘Beşşar Allah, Mahir de Muhammed’, ‘Allah Beşşar’ı istiyor’, ‘Esad’ın aslanları buradan geçti’, ‘Üç şey seçtik; Allah, Beşşar ve Mahir’, ‘Eğer dönerseniz döneriz’.
Görgü tanıkları ayrıca Esad kuvvetlerinin devlet hastanelerindeki yaralıları da öldürdüklerine dikkat çekti.

Öte yandan El Pais Gazetesi geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlanan bir haberinde İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun geçen Temmuz ayında Suriye Başkanı Beşşar Esad’a içine düştüğü krizden çıkma planı sunmak üzere gizlice özel danışmanı Bernardino Leon’u gönderdiğini Türkiye’nin de bu girişime eşlik ettiğini yazdı.

Gazeteye göre bölgede Avrupa Birliği’nin özel elçisi görevi de yapmakta olan Leon, Suriye’ye gizli bir şekilde gitti. Kendisine yakın kaynakların ifadesine göre yüzlerce kişinin ölmesiyle sonuçlanan şiddet olaylarının sona erdirilmesi için Madrid’de bir konferans önerdi.

Leon Suriye’ye yalnız uçtu. Bu yolculuğunda diplomat pasaportu yerine sıradan bir pasaport kullandı. Ancak görünen o ki İspanya’nın bu teklifi Suriye rejimi tarafından kabul görmedi. İsmini vermek istemeyen bir diplomatın ifadesine göre Leon Suriye’den döndükten sonra şöyle dedi: ‘Esad’ın temel olan hiçbir şeyden taviz vereceğini sanmıyorum. Kendileriyle görüştüğüm kişiler gerçeklikten çok uzaktı.’


Timeturk

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hama Duvarlarlarına Yazılanlar Şok Etti!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.