Suriye Ordusu Katliam Yapıyor

Türkiye-Suriye sınırında endişe hakim. Sınırın Türkiye tarafındaki bekleyişimiz sürüyor. Diğer taraftan gelen haberler ise endişe verici.

DÜNYA .
suriye ordusu katliam yapıyor

Cengiz Özbek’in haberi

Suriye'nin sınıra 20 kilometre mesafedeki Cisr eş Şuğur kasabasına operasyon başlattığı yönündeki haberlerin gelmesiyle bulunduğumuz noktada da alarm en üst seviyeye çıktı. 

Şu ana kadar Suriye'den gelenlerin sayısı 3 bin civarında. Operasyonla birlikte bu sayının da artması bekleniyor.

Aralarında Başbakan Erdoğan'ın da bulunduğu yabancı yetkililer ve Suriye'den kaçarak Türkiye'ye gelenler, bugün için "kritik gün" tanımlaması yapıyordu.

KÖYLER DÜMDÜZ EDİLİYOR

Sınırın sıfır noktası, yani Güveççi köyündeyiz. Burada yaşayanlar çoğunun akrabası Suriye'de. O yüzden gelecek her haber merakla bekleniyor.

Sınırı geçebilen birkaç kişinin anlattıkları köyde yüzlerin asılmasına neden oluyor. Suriye ordusunun, Cisr eş Şuğur kasabasının etrafındaki köyleri bastığı, birçok kişiyi öldürdüğü ve ekinleri yaktığı söyleniyor.

Çıkış yollarının kapatıldığı söyleniyor. Bu nedenle sınırdan girişler beklendiği kadar yüksek değil.

Sınırın bu tarafındaki köylüler diğer taraftaki akrabalarından haber almaya çalışıyor. Ancak Cisr eş Şuğur kasabasıyla ve etrafındaki köylerle iletişim kurmak mümkün değil.

Cep telefonları çekmiyor, sabit telefonlar çalışmıyor.

OPERASYON "GÜVENLİK" AMAÇLI   

Suriye hükümetine göre ise operasyonun amacı hafta başında 120 polis ve güvenlik görevlisinin öldürüldüğü kasabada güvenliği sağlamak.

Suriye askerlerine eşlik eden bir gazeteci, tankların kasaba girişinde konuşlandırıldığını ve kasabaya girmeye hazır olduğunu belirtti.

ERDOĞAN’DAN ESAD AİLESİNE SERT ÇIKIŞ
Başbakan Tayyip Erdoğan ise dün gece bir televizyon kanalında katıldığı tartışma programında Suriye’deki gelişmeleri değerlendirerek, “Malesef Esad ailesi özellikle de Mahir Esad insani davranmıyor” dedi.
 
MAHİR ALARMI
 
“Hem kardeşlerimizi vahşice katlediyorlar sonra utanmadan silahlarıyla fotoğraf çektiriyorlar” diyen Başbakan Erdoğan, bu durumun daha fazla böyle süremeyeceğini dile getirdi.

Üç gün önce Esad'la konuştuğunu belirten Erdoğan, "Görüntüler ortada iken Esad bana farklı şeyler söyledi. Biz Suriye'deki gelişmelere daha fazla sessiz kalamayız. İyi ilişkiler ilelebet süremez" dedi. 

Erdoğan'ın sözleri seçim sonrasında Suriye konusunda serleşeceği şeklinde yorumlandı.
 
Suriye'den kaçarak Yayladağı ve Altınozü'ndeki Kızılayın kurduğu çadırlarda konaklayan sığınmacıları ziyaret eden Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, komşu ülkedeki  gelişmelerden rahatsız olduklarını, düzelmesi için gerekli desteği verdiklerini söyledi.
 
Ergin, “Suriye'deki olayların en az hasarla bitmesini dilediklerini” belirterek,  “Türkiye olarak sınırımıza, kapımıza dayanmış Suriyelilere her türlü insani yardımı yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Ergin, şunları söyledi:

“8,5 yıldır Suriye ile her alanda ilişkilerimiz düzeldi. Hatta uluslararası alanda bile Suriye'nin destekçisi olduk. Suriye, Türk dış politikasında önem verdiğimiz bir ülke. Dileğimiz Suriye'deki bu olayların acilen durması ve olumlu bir şekilde çözümlenmesi.”

Hürriyet
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Suriye Ordusu Katliam Yapıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.