Suriye Beklenen Kanlı Operasyonu Başlattı

Suriye ordusu, Türkiye sınırı yakınındaki Cisr Eş Şuğur bölgesinde operasyonlar başlattı.

DÜNYA .
suriye beklenen kanlı operasyonu başlattı

Suriye devlet televizyonu, hükümet yetkililerine dayanarak verdiği haberde, Suriye ordusunun, 120 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü bölgede "güvenliği yeniden sağlamak" amacıyla operasyonlar başlattığı belirtildi.

Suriye askerleriyle birlikte bölgede bulunan bir Suriyeli muhabir, bölgenin iki ucunda bulunan, tanklar desteğindeki Suriyeli askerlerin Cisr Eş Şuğur'a girmeye hazır olduğunu duyurdu.

Operasyon korkusuyla 2 bini aşkın Suriyeli sınırı geçerek Türkiye'ye sığınırken, Beşar Esad yönetimi saldırıdan silahlı grupları sorumlu tutuyor. Ancak güvenlik güçleri arasında isyanın baş gösterdiği ve olayların bundan kaynaklandığı yönünde haberler geliyor.

Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı gösteriler mart ortasında başladı ve güvenlik güçlerinin müdahaleleri sonucunda çok sayıda kişi can verdi.

Suriye’den bir gecede bin kişi geçti
Katledilme korkusuyla Suriye’den Türkiye’ye kaçanların sayısı artıyor. Sadece önceki gece, Türkiye sınırına yakın Cisr Eş Şugur Kasabası’na komşu Karbeyaz’dan 1000 kişi Yayladağ’a geçti. Çadırkente yerleştirilen Suriyeliler elleriyle zafer işareti yapıp, sloganlar atıyor. En popüler slogan ise “Yaşa varol Türkiye...”

Suriye’den Türkiye’ye medyanın objektiflerinden uzak tutulan büyük bir göç dalgası yaşanıyor. Ülkelerinde yaşanan olaylardan ve gerilimden kaçan binlerce Suriyeli, Yayladağ İlçesi’ne bağlı Güveççi Köyü ile Altınözü İlçesi’ne bağlı Karbeyaz Köyü sınırlarını “geçiş noktası” olarak belirlemiş durumda. Göçmenler, geçiş noktalarını seçerken Suriye askerlerinin kontrolünde olmayan sınır bölgelerini tercih ediyor.

BAKAN: GÖÇ 2 BİN 400’Ü AŞTI

Önceki gece yaklaşık 1000 göçmen Türkiye’ye geçti. Türk tarafı ise “devlet kararı” olarak göç olayını medyanın objektiflerine kapadı. Gerek Güveççi gerekse Karbeyaz köylerindeki geçiş noktalarında basın mensupları sınıra yaklaştırılmıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı açıklamada Suriye’den Türkiye’ye kaçanların sayısının 2 bin 400’ü aştığını söyledi.

CUMA NAMAZI SONRASI ARTABİLİR

Yayladağ’da kurulu çadırkente sadece önceki gece bin kadar göçmenin geldiği belirtildi. Altınöz İlçesi’nde 5 bin göçmenin barınabileceği bir çadırkent kurulması için hazırlıklar başladı. Yayladağı’ndaki çadır kapasitesinin de artırılması planlanıyor. Göç edenlerin sayısının kısa süre içerisinde 10 bini aşabileceği konuşuluyor. Suriye’de olayların genellikle cuma namazı sonrasında artış göstermesi nedeniyle, bugünün kritik bir gün olacağı değerlendiriliyor. Başbakan Erdoğan, “Endişeliyiz, kaygıyla izliyoruz. Suriyelilere kapıları kapatmayız” demişti.

SINIRDA BEKLİYORLAR

Türkiye’ye geçmek isteyen Suriyelilerin talepleri, sağlık ve yaş durumları öncelik alınarak karşılanıyor. Sınıra yaklaşan Suriyeliler, geçidin tam karşısında çadır kurarak toplanma noktası oluşturdular. Bu alanda Suriye güvenlik güçlerinin bulunmaması da göçmenlerin bekleyişlerini rahat sürdürmelerine olanak sağlıyor.

‘YAŞA TÜRKİYE’ SLOGANLARI

Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin ortak bir etnik ya da siyasi kimliğinin bulunmadığı da dikkat çekiyor. Genel görüntüden “Esad rejiminden kaçıyorlar” gibi bir algı oluşsa da çadırkentte zafer işareti yapıp “Yaşa varol Türkiye” sloganı atan Suriyelilerin, Beşar Esad lehine de sloganlar attığı duyuluyor.

GERİ ÇEVRİLENLER DE VAR

Bir yetkili “Yanlarında anne baba olmadan geçen çocuklar var. Dikkat çeken siyasi bir kimlikleri de yok. Provokatif bir göç dalgası yaratılmaya çalışılıyor izlenimi edindik” dedi. Yüzlerce Suriyelinin ise makul bir gerekçe sunmamaları nedeniyle geri çevrildiği öğrenildi.

İran: Kaçanlar arasında silahlı teröristler var

İran Devlet Televizyonu Press TV, önceki gün Hatay yakınlarından sınırı geçerek Türkiye’ye sığınan yüzlerce kişinin “silahlı terörist” olduğunu iddia etti. Press TV, Türkiye’ye geçen söz konusu Suriyelilerin Cisr el Şukur’da 120 polisin öldürülmesine karışan isyancılar olduğunu öne sürdü. Ankara’nın Suriye’den gelenlere kapısının açık olduğunu ilan ettiğini hatırlatan Press TV, Türk ambulanslarının da Suriye tarafına geçerek yaralıları Türkiye’ye taşıdığını iddia etti. Press TV, Suriye hükümet yetkililerine dayanarak, polislerin öldürülmesinde kullanılan silahların da gizlice Türkiye’den Suriye’ye sokulduğunu ileri sürdü.

Habertürk
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Suriye Beklenen Kanlı Operasyonu Başlattı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.