İran'dan Suriye Rejmine Yarayacak İddia

İran Devlet Televizyonu Press TV, Hatay yakınlarından sınırı geçerek Türkiye’ye sığınan yüzlerce kişinin "silahlı terörist" olduğunu iddia etti.

DÜNYA .
irandan suriye rejmine yarayacak iddia

Press TV, Türkiye’ye geçen söz konusu Suriyelilerin Cisr el Şukur’da 120 polisin öldürülmesine karışan isyancılar olduğunu öne sürdü.

Ankara’nın Suriye’den gelenlere kapısının açık olduğunu ilan ettiğini hatırlatan Press TV, Türk ambulanslarının da Suriye tarafına geçerek yaralıları Türkiye’ye taşıdığını kaydetti.

Press TV, Suriye hükümet yetkililerine dayanarak, Cisr el Şukur’da 120 polisin öldürülmesinde kullanılan silahların da gizlice Türkiye’den Suriye’ye sokulduğunu ileri sürdü.

Türkiye'ye akın sürüyor

Murat KİBRİTOĞLU- Emek ÇAKILI/YAYLADAĞI  DHA (Hatay)

SURİYE’de yaşanan olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Hatay’ın Yayladağı İlçesi’nde Kızılay tarafından kurulan çadır kentte yerleştirilen Suriyelilerin sayısı iki günde 1650’ye yükseldi.

Suriye hükümetinin Türkiye’ye 20 kilometre uzaklıktaki Cisr-üş Şuğur kasabasındaki olaylarda 120 polisin öldürüldüğü iddiası üzerine başlatacağı operasyondan korkan Suriyelilerin, Türkiye’ye akını sürüyor. Hatay’ın Altınözü İlçesi’nin sınırdaki Karbeyaz Beldesi ile Yayladağı Gümrük Kapısı’na gelen Suriyeliler, minibüslerle ilçe merkezindeki çadır kente getiriliyor. Sağlık kontrolünden geçirilip, kimlikleri saptanan Suriyeliler, çadırlara yerleştiriliyor. 52 dönümlük alanda Kızılay’ın sürekli ek çadır kurduğu bölgeye geçen salı günü akşamdan itibaren gelen ve aralarında ağırlıklı olarak kadın ve çocukların bulunduğu Suriyeli sayısı 1650’ye ulaştı. Bazı erkekler kadın ve çocukları bıraktıktan sonra Suriye’ye döndü.

BÜTÜN ŞEHİRLERDE ÖLENLER VAR

Güvenlik nedeniyle çevresine Mobese kameraları kurulan çadır kente yerleştirilen Suriyelilerin, gazetecilerle görüşmemeleri yönünde yetkililerin telkinde bulunduğu belirtilirken, yüzlerini gizleyerek konuşan ve soyadını söylemeyen 32 yaşındaki Ebu Ali şunları anlattı:

"Orda bizim her hareketimize silahla karşılık veriliyor. Biz özgürlük istediğimiz için sokaklara döküldük. Üstümüzde çok büyük bir baskı var. Keskin nişancılar göstericilerin üzerine ateş ediyor. Evlerimize girip bize baskı yapıyorlar. Bazı kişiler, kışkırtıcılar göstericilerin arasına girip polislere ateş açıyor. Öyle olunca da polisler de göstericilere rastgele ateş açıyor. Bütün şehirlerde ölenler var. Gördüklerimiz var, ayrıca bir de görmediklerimiz var. Yakınlarımın büyük bölümünü orada bıraktım kendim kaçıp geldim. Çünkü orada halkın kanı dökülüyor."

Yine Lazkiye’den gelen ve arkadaşı gibi soyadını söylemeyen 23 yaşındaki Mehmet ise, "Yaşadığımız mahallede polis ve polis yandaşları bize baskı yapıyor. Yürüyüş yapmak isteyen insanların devletten izin almasını istiyorlar. Biz başımıza bir hakim, herkese halka hükmedecek bir hakim istiyoruz. Suriye Esad’ın çiftliği değil, orası bütün Suriye halkına aittir."

Öte yandan Suriye’den gelenlerin artması üzerine, Türk askerleri de sınırda güvenlik önlemleri arttırdı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İran'dan Suriye Rejmine Yarayacak İddia
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.