Suriye'den Kaçanların Umudu Türkiye

Suriye’de olası ordu operasyonundan kaçan halk, çareyi Türkiye’ye sığınmakta buluyor.

DÜNYA .
suriyeden kaçanların umudu türkiye

Erdoğan da, gelişmeleri kaygıyla izlediklerini söyleyip “Kapıları kapamamız söz konusu değil” mesajı verdi.

Suriye’de 120 polisin öldürülmesiyle sonuçlanan Cisr El Şukur kasabasındaki saldırının, ülke için Tunus ve Mısır’daki gibi bir halk isyanının önünü açabileceği yorumları yapılırken, olaylardan kaçan halk da, Türkiye’ye akın ediyor. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıkta yer alan kasabanın sakinleri, ordunun misilleme yapacağı korkusuyla çareyi Türkiye’ye sığınmakta buluyor. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 169 kişi daha, önceki gece ve dün Hatay’ın Altınözü ilçesi Karbeyaz köyü yakınından giriş yaptı. Suriyeliler, Türk Kızılayı tarafından sığınmacılar için Yayladağı ilçesinde kurulan çadır kente götürüldü. Böylece Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 450’ye ulaşırken, yaklaşık 40 yaralının da Hatay’daki hastanelerde tedavi altında.

Yüzlerce kişinin Güveççi köyü sınırında endişeli bekleyişi sürerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan da, “Suriyelilere kapımız açık” mesajı geldi. Gazetecilerin gelişmelerle ilgili sorusu üzerine Erdoğan, “Bizim kapıları kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Suriye’deki bu gelişmeler, üzüntü vericidir, endişeyle kaygıyla izliyoruz. Çok farklı istihbaratlar geliyor” açıklamasını yaptı. Erdoğan, Şam’a da ‘tolerans ve reform’ tavsiye etti: “Temenni ederiz ki; Suriye, bir an önce sivillere karşı takındığı tavrı çok daha müsamaha ile karşılar hale getirsin ve bir an önce reforma yönelik attığı adımları sivilleri inandırıcı bir şekilde gerçekleştirsin.”

Ankara’nın bu tavrı, Suriye’de de yankı buldu ve sınırda bekleyen Suriyeliler, “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı. Hatay esnafı ve Güveççi köyü halkı, Suriyeliler’e yiyecek ve battaniye yardımında bulundu.

Star
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Suriye'den Kaçanların Umudu Türkiye
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.